TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

60.000+
Başarılı Ameliyat

Miyop Lazer Ameliyatı
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

Miyop Lazer Ameliyatı

Miyop lazer ameliyatı

Günümüz şartlarında gözlük veya kontak lens kullanımının zorluğu herkesin bildiği bir konu. Miyop lazer ameliyatı gözlüklerinden veya kontakt lenslerinden kurtulmak isteyen kişilerin en sık başvurduğu tedavi yöntemidir. Toplumda miyopi ve miyop astigmat en sık rastlanan göz kırma kusurlarından biridir.

Miyop kişiler uzağı göremezler. Bunun için mutlaka gözlük veya kontak lense ihtiyaç duyarlar. Ancak bunların da kullanımı her zaman çok rahat değildir ve günümüz teknolojisi bunlardan tamamen kurtulmaya müsaade etmektedir.

Miyop Lazer Ameliyatı

Miyop lazer ameliyatı günümüzde en sık iki farklı teknikle yapılmaktadır. Bunlardan ilki klasik kesili lazer operasyonu olarak adlandırdığımız lasik ameliyatlarıdır. Lasik operasyonunda klasik olarak gözün en ön saydam tabakasından otomatik bir bıçak veya lazer ışını yardımıyla ince bir tabaka kaldırılır. Alttaki dokuya excimer laser uygulanarak kaldırılan zar tekrar eski yerine yatıştırılır.

 

Gözüne hiçbir şekilde dokunulmasını istemeyen ve herhangi bir kesici aletle işlem yaptırmaktan çekinen hastalar da olabilir. Korneası ince olan veya göz yapısı klasik lazere uygun olmayan. Bu tip hastalarda ise diğer bir teknik olan no touch laser veya diğer ismiyle transprk tekniği uygulanır.

No touch laser ameliyatı konfor seviyesi son derece yüksek bir işlemdir. İşlem esnasında hasta hiçbir zorluk çekmez, uygulama tamamen ağrısızdır. Sonrasındaki bir iki gün yanma batma sulanma olabilse de hasta birkaç gün içinde günlük yaşantısına dönebilmektedir.
Eğer kişinin yaşı 40 ın üzerindeyse ve miyop lazer ameliyatı düşünüyorsa o zaman uygulanması gereken teknik akıllı lens ameliyatıdır.

40 – 50  yaşlarda veya daha ileri yaş gruplarında hastalardaki. Miyop sorunu giderildiğinde bu sefer yakın görüş zorluğu ortaya çıkmaktadır. İleri yaş hastalarda lazer teknikleri kişinin uzak sorununu çözebilse de yakında etkisiz kalabilir. Bu yüzden ameliyat sonrasında yakının bozulmaması için gözün içine akıllı lens. Olarak tarif ettiğimiz multifokal kalıcı göz içi lensi takılması gerekir. Bu sadece 40 yaş üzeri hastalar için söz konusu olan bir durumdur. Bu sayede hastalar ameliyattan sonra hem uzağı hem yakını ömür boyu gözlüksüz görebilirler.

Kişinin göz yapısına yukarda saydığımız tekniklerden hangisini uygun olduğunun belirlenmesi için mutlaka ayrıntılı göz muayenesi gerekir.