TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

60.000+
Başarılı Ameliyat

Şaşılık

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık normalde her iki göz birbiriyle paralel düz bakması gerekirken bu paralelliğin bozulması durumudur. Belli bir noktaya bakışta gözlerden biri diğerine göre farklı bir noktaya yönelir. Her bir gözde gözü değişik yönlere hareket ettiren 6 adet kas bulunur. Bu kasların birinde veya bir kaçında meydana gelen güçsüzlük kasın görevini yerine getirememesine ve göz kaymasına neden olur. Bu problem ara ara ortaya çıkabilir veya daima izlenir. Şaşılıklar doğuştan olabilecekleri gibi daha sonra da gelişebilirler.
Özellikle bebeklerde görülen yalancı kayma gözün anatomik yapısıyla (örneğin burun kökü genişliğ) ilgili yanıltıcı bir görünümdür ve özellikle yana bakışta yanlış olarak içe şaşılık izlenimi verir. Yalancı şaşılıklar takip edilmesi gereken ama tedavi gerektirmeyen durumlardır.

Şaşılık daha çok çocukluk yaşlarında ortaya çıkar. Gözdeki kayma içe, dışarı, yukarı veya aşağı yönlerde olabilir. Eğer iki göz uyum içinde paralel bakamıyorsa çift görme veya gözlerden birinin baskılanması sonucu göz tembelliği (amblyopi ), yani kalıcı görme azlığı gelişebilir. Şaşılığa bağlı göz tembelliğinin tedavisi ancak 7-8 yaşlarına kadar mümkündür. Bu yüzden ailelerin çocukluk çağı göz muayenelerini ihmal etmemeleri gerekir. 1 yaşında, 4 yaşında ve okul öncesi yaşta mutlaka bir uzman göz hekimine gösterilmelidir.

Doğuştan olan kaymalar genellikle gözlük gerektirmeyen ve vakit geçirmeden ilk 6 ay veya 1 yıl içinde ameliyat edilmesi gerekli kaymalardır. 3 yaş civarında ortaya çıkan kaymalar genellikle gözlükle tedavi edilebilmektedirler. Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalar ise okul çağından önce cerrahi tedavi gerektirir. Cerrahi tedavide göz kaslarına müdahale edilerek kaslar arasındaki dengesizlik giderilir.

Çocukluk çağı kaymalarında ki en büyük sorun genellikle tek bir gözün kayması nedeniyle ortaya çıkan göz tembelliğidir. Göz tembelliği gelişen göz az görür ve görme gözlük camlarıyla artırılamaz. Bu durumda iyi gören göz belli zamanlarda kapatılarak (kapama tedavisi) tembel gözün çalışması, görmeye zorlanması hedeflenir. 10 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde göz tembelliği artık kapama yöntemiyle tedavi edilemez, bu durumda görmeyi artırabilmek için nörovizyon tedavisi uygulanır.

Şaşılık sadece çocukluk çağında değil erişkinlerde de görülür. Travma, felç, diyabet, hipertansiyon, tiroid gibi hastalıklar erişkin yaşta şaşılığa neden olabilir. Bu durumda kişide çift görme, gözlerde ağrı, okurken zorlanma, baş ağrısı ve başın belli bir bakış pozisyonu alması gibi belirtiler izlenir. Tedavisi özel prizmatik gözlükler yardımıyla veya cerrahidir

 

Keratokonus ve Corneal Cross-Linking (CXL)
Yaşa Bağlı Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi
Diabet ve Göz Tedavisi
Şaşılık Tedavisi
Göz tembelliği ve Nörovizyon Tedavisi
LVA Az görenler için teleskopik gözlükler