TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

60.000+
Başarılı Ameliyat

Sık Sorulan Sorular

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Görme kusurlarında ne gibi yenilikler var?

Miyop, hipermetrop ve astigmat görme sorunlarında Kişiye Özel No Touch Laser tedavisini uyguluyoruz. Katarakt cerrahisinde ve yüksek numaralı miyop, hipermetrop ve astigmat görme sorunlarında Akıllı Lensleri tercih ediyoruz.

Kişiye Özel No Touch Laser nedir?

 • Uzak, yakın ve astigmat aynı anda düzeltilebilir.
 • Göze dokunmadan yapılır.
 • Gözden parça çıkarılmaz.
 • Göze kesi uygulanmadığı için güvenlidir.
 • Tedavi sırasında ağrı-acı duyulmaz.
 • Operasyon saniyeler içinde tamamlanır.
 • Kalıcı göz kuruluğu oluşmaz.
 • Tedaviden bir hafta sonra istenilen spor aktivitesi (yüzme, boks dahil) yapılabilir

Göze dokunmadan lazer nasıl yapılır?

Göze dokunulmasından hoşlanmayan ya da diğer kesili lazer tedavilerine gözü uygun olmayan kişiler için iyi bir alternatif. Saniyeler içinde göz numaralarını sıfırlayan bu teknolojinin operasyonu sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmiyor. Cihazdan gelen ışığa bakılması tedaviyi gerçekleştirmek için yetiyor.

Lazer kişiye özel nasıl planlanır?

Tıpkı parmak izi gibi gözün yapısı ve görme gücü kişiye göre farklılıklar gösterir. Kişiye özel No Touch Laser ile kişinin günlük yaşantısı içinde fark etmediği düzeydeki yapısal bozukluklar dahi tespit edilebilmekte ve lazer cihazı kişinin göz yapısına özel lazer ışınlarını programlayarak tedavi planlanmaktadır.

Diğer lazerlerden farkı nedir?

Kişiye özel lazerde hastanın sadece görmesi değerlendirilmez; aynı zamanda görüntü kalitesi de artırılır.

Kimlere uygulanabilir?

18 yaşın üzerinde, gözlük veya lens kullanan, son iki yılda gözlük numaralarında yüksek değişiklik olmamış, yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz ve kornea yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilir.

Uzak, yakın görme sorunu aynı anda tedavi edilebilir mi?

Uzak, yakın görme sorunu yaşayanlar, çift gözlük kullanmaktan sıkılanlar tek seansta uzak ve yakın görme probleminden saniyeler için kurtulabilir.

Lazer tedavisinde doğru cerrah seçimi önemli midir?

Göz muayenesinden ameliyatına kadar hastayı iyi yönlendirecek deneyimli bir hekim seçmek göz sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle lazer tedavisinde doğru cerrah seçimi oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırır ve operasyonun kalitesini daha da arttırarak kişiyi iyi bir sonuca ulaştırır.

Tedaviden sonra numaralar tekrar yükselir mi?

İyi bir hekim seçimi bu konuda da çok önemlidir. Kişiyi iyi dinlemek, yapılan tetkiklere göre uygun tedaviyi belirlemek, tedavinin sonucunu etkiler. Bu nedenle uygun kişiye uygun tedavi yapıldığı sürece numaralar tekrar yükselmez.

Kişiye Özel No Touch Laser avantajları nelerdir?

 • Uzak, yakın ve astigmat aynı anda düzeltilebilir.
 • Göze dokunmadan yapılır.
 • Gözden parça çıkarılmaz.
 • Göze kesi uygulanmadığı için güvenlidir.
 • Tedavi sırasında ağrı-acı duyulmaz.
 • Operasyon saniyeler içinde tamamlanır.
 • Kalıcı göz kuruluğu oluşmaz.
 • Tedaviden bir hafta sonra istenilen spor aktivitesi (yüzme, boks dahil) yapılabilir

Akıllı Lensler son dönemlerde hem sosyal medyada hem de yazılı basında sürekli karşımıza çıkıyor. Bu kadar popüler olmasının sebebi nedir?

Öncelikle görme kaliteniz zirveye ulaşmaktadır. En temel sebebi budur. Bilindiği gibi göz içi lensler monofokal yani tek odaklı ve multifokal yani çok odaklı olarak iki gruba ayrılır. Katarakt ameliyatı sırasında tek odaklı lens takılanlar ameliyat sonrasında uzak için gözlük kullanmayabilir ancak yakın okuma için gözlük kullanırlar. Çok odaklı mercekler ise iki veya üç odaklı olabilir. Akıllı lensler üç odaklı merceklerdir. Ameliyattan sonra bu kişiler gözlüksüz olarak kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon seyredebilirler.

Orta mesafe önemli sanırım? Nedir bu orta mesafe?

Orta mesafe bizim kullandığımız dijital ekranlarla aramızda mesafe aslında. Telefon, bilgisayar, tablet, araç göstergeleri genellikle bu görüş mesafesinde kalıyor. Kadınlar için örgü ördükleri mesafe olarak da tanımlayabiliriz bunu. Günümüzde özellikle iş temposunda biz bu mesafeyi sıklıkla kullanıyoruz. Akıllı Lenslerin devreye girmesiyle birlikte, biz orta mesafe olarak adlandırdığımız bu alanda da net bir görme sağlayabilir hale geldik artık.

Akıllı Lens teknolojisindeki gelişmeler nelerdir?

Eski teknoloji ile göz içi lens takılan gözlerde işlem sonrası bazı problemlerle oluşabiliyordu. Gözde ışık parlaması, renkleri bozuk görme gibi. Teknoloji ilerledikçe zeptosaniye ile yan etkiler azaldı, performans arttı.

Ne kadar sürüyor bu ameliyat?

Artık zeptosaniye sürede bu ameliyatı tamamlayabiliyoruz. 5 dakikada Akıllı Lens operasyonu yapılıyor. Zeptosaniyenin bir avantajı da göz içine yerleştirilen Akıllı Lenslerin verdiği görüntü kalitesi en üst düzeyde gerçekleşiyor. 4K görüş diyebiliriz. Bu operasyondan birkaç gün sonrası hasta iş yaşamına dönebilir. Sosyal aktivitelerini yapmaya başlayabilir.

Zepto saniye ameliyatın avantajları nelerdir?

Özellikle ameliyatı riskli olan hastalarda (küçük göz bebekleri olan kişilerde, femtosaniye lazer katarakt cerrahisi için iyi bir aday olmayan hastalarda, şişkin kataraktlarda, çocuk hastalarda, doğal göz içi lensinin normal olması gereken yerden kaydığı durumlarda) Zepto teknolojisi katarakt ameliyatını çok daha güvenli hale getirir. Operasyon kısa sürede tamamlandığı için hasta konforu artar.

Akıllı Lens operasyonu için kataraktın başlaması mı gerekiyor?

Akıllı Lens tedavisi artık sadece katarakt tedavisiyle sınırlı değil. Yüksek numaralı gözlük kullanımından kurtulmak isteyen pek çok kişide de bu lensler kullanılmakta. Göz içi mercekler ve ameliyat teknolojileri günümüzde çok gelişmiş durumda.

Akıllı Lens takma operasyonunu en çok talep edenler kimlerdir?

Akıllı lensleri daha çok yakın gözlüğünden kurtulmak isteyen hastalarımız talep etmekte; Çünkü yakını görmemek günümüzde çok büyük bir problem. Zamanımızın büyük bir çoğunluğunu yakınla geçiriyoruz. Cep telefonu, tablet, ev içindeki her şey yakın demek. Eğer yakını göremiyorsanız zamanınızın büyük bir çoğunluğunu gözlüğünüzle geçiriyorsunuz demektir.

Daha önce lazer operasyonu geçirmiş ama istediği sonucu alamamış hastalara da uygulanabilir mi bu tedavi?

Hastaların sık sorduğu sorulardan biri de bu. Lazer tedavisi ve Akıllı Lens tedavisi gözün farklı katmanlarında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle lazer tedavisi olmuş olmanın herhangi bir etkisi yok ileride geçirilecek operasyonlara dair. Biz gözün arka kısmında çalışıyoruz çünkü bu tedavi için. Eğer lazerle düzeltilemeyecek durumdaysa hasta elbette tedaviye de uygunsa yapılabilir. Söylediğim gibi lazer tedavisi olmak engel oluşturmuyor.

Peki hasta çeşitli nedenlerle katarakt olmadan Akıllı Lens tedavisini oldu. İleride hastada yine de katarakt oluşma ihtimali var mıdır bu durumda?

En başta belirttiğimiz gibi kataraktın oluşum lokasyonu gözün içindeki doğal mercek. Biz bu merceği değiştiriyoruz ve yerine yenisini takıyoruz. Bu yeni merceğin ömrü de insan ömründen daha uzun olduğu için tahrip olması ya da fonksiyonunu yitirmesi mümkün değil. Diyelim hasta 30 yaşında çeşitli nedenlerle Akıllı Lens oldu ve kataraktı gelişmemişti. 90 yaşına gelse bile katarakt sorunu yaşamaz bu hastamız.

Akıllı lens uygulanılan hastanın katarakt operasyonu sonrası gözlükten kurtulması mümkün mü?

Katarakt ameliyatı, kısa sürede acısız, ağrısız, basit bir yöntemle göze akıllı lens takılmasıyla sonlanan bir operasyondur. Dikişsiz bir yöntemle takılmasından dolayı göz açıldığı anda hasta görmeye başlar ve eğer hasta operasyondan önce gözlük kullanıyorsa günlük hayatına gözlüksüz bir şekilde geri döner.

Operasyona gelmeden önce bir ön hazırlık gerekli midir?

Operasyona gelmeden önce herhangi bir hazırlık gerekmez. Hastalar, muayeneye gelir gibi gelirler. Kas içine enjeksiyon yapılmaz. Göz damlası damlatılarak gözün uyuşması sağlanır. Damla sonrası hasta rahatsız edici bir şey hissetmez.

İki göze de aynı anda akıllı lens takılabilir mi?

İki göze aynı anda uygulama yapılamaz. 1 hafta ara ile yapılmasında fayda vardır. Uygulama yapılan göz bir gece bantlı kalmakta diğer sabah bant çıkarılmaktadır. Bant gözden çıkarıldığı andan itibaren kişi saatine baktığında saatini görecek duruma gelir.

Akıllı Lens uygulama sonrasında araba kullanılabilir mi?

Akıllı Lens uygulandıktan hemen sonrasında gözde hafif bulanık görme söz konusudur fakat ertesi gün araba kullanma, kitap okuma gibi günlük rutinler yapılmaya devam edilir.

Akıllı Lensin hayatımıza kattığı en büyük yarar nedir?

Bu yöntemde göz tansiyonu sorunu çok daha nadir karşımıza çıkar ama yine de bu mümkün. Bize sorarsanız, yakın gelecekte yapay iris teknolojisi çok gelişecek gibi duruyor.

Eğer göz rengini kalıcı olarak değiştirecek bir tedavi yöntemi yakın gelecekte bilimsel otoriteler tarafından tam kabul görecek ise; bu, yapay iris uygulaması olacaktır. Şu anda bu tedavi için 1200 renk tonunda ve 150 çeşit iris deseninde yapay iris üretimi yapılmakta.

Göz Rengini Kalıcı Olarak Değiştirmek Mümkün Mü?

Akıllı Lens kullanımı ile birlikte günlük hayatta kullanılan 2,3 farklı gözlük kullanımınızı önlemiş oluyorsunuz. Bu durum hayat kalitenizi arttırarak size daha ergonomik bir hayat vaat ediyor.
Gözlük ve kontakt lenslerinin kullanılmasına nazaran Akıllı Lens, mali bakımından daha avantajlıdır. Bir kere yapacağınız bu yatırım sadece hayatınızı değiştirmez, aynı zamanda da uzun vadede büyük tasarruf etmenizi sağlar.

Estetik algısı o kadar değişti ki yıllarca çoğu kişi renkli kontakt lens takarken şimdi kalıcı göz rengi değişikliği için arayışa girdi.

Lazer uygulamasıyla göz rengi nasıl değiştirilir?

Akıllı Lens kullanımı ile birlikte günlük hayatta kullanılan 2,3 farklı gözlük kullanımınızı önlemiş oluyorsunuz. Bu durum hayat kalitenizi arttırarak size daha ergonomik bir hayat vaat ediyor.
Gözlük ve kontakt lenslerinin kullanılmasına nazaran Akıllı Lens, mali bakımından daha avantajlıdır. Bir kere yapacağınız bu yatırım sadece hayatınızı değiştirmez, aynı zamanda da uzun vadede büyük tasarruf etmenizi sağlar.

Gözün orijinal dokusu bozulmuş oluyor, riski yok mu?

Akıllı Lens kullanımı ile birlikte günlük hayatta kullanılan 2,3 farklı gözlük kullanımınızı önlemiş oluyorsunuz. Bu durum hayat kalitenizi arttırarak size daha ergonomik bir hayat vaat ediyor.
Gözlük ve kontakt lenslerinin kullanılmasına nazaran Akıllı Lens, mali bakımından daha avantajlıdır. Bir kere yapacağınız bu yatırım sadece hayatınızı değiştirmez, aynı zamanda da uzun vadede büyük tasarruf etmenizi sağlar.

Göz rengini değiştirmek için bir başka operasyondan da bahsettiniz: Yapay iris bu tedavi de bu kadar riskli midir?

Akıllı Lens kullanımı ile birlikte günlük hayatta kullanılan 2,3 farklı gözlük kullanımınızı önlemiş oluyorsunuz. Bu durum hayat kalitenizi arttırarak size daha ergonomik bir hayat vaat ediyor.
Gözlük ve kontakt lenslerinin kullanılmasına nazaran Akıllı Lens, mali bakımından daha avantajlıdır. Bir kere yapacağınız bu yatırım sadece hayatınızı değiştirmez, aynı zamanda da uzun vadede büyük tasarruf etmenizi sağlar.

Bu tedavide de göz tansiyonu oluşur mu?

Akıllı Lens kullanımı ile birlikte günlük hayatta kullanılan 2,3 farklı gözlük kullanımınızı önlemiş oluyorsunuz. Bu durum hayat kalitenizi arttırarak size daha ergonomik bir hayat vaat ediyor.
Gözlük ve kontakt lenslerinin kullanılmasına nazaran Akıllı Lens, mali bakımından daha avantajlıdır. Bir kere yapacağınız bu yatırım sadece hayatınızı değiştirmez, aynı zamanda da uzun vadede büyük tasarruf etmenizi sağlar.