Katarakt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Katarakt nedir ? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt gözün içindeki doğal merceğin (lens) saydamlığını kaybetmesi durumudur. Şeffaf lensteki bulanıklık giderek görmenin azalması ile sonuçlanır.

Gözlük numaralarında sık sık değişiklik oluyorsa. Uzağı net yakını bulanık gören bir hastanın uzak görmesi bozulup yakın görmesi daha iyi hale geliyorsa katarakt varlığından şüphelenilmelidir. Genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkar ancak bebekler dahil her yaş grubunda görülebilir. Şeker hastalarında , uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda, üveiti olanlarda ve göz travması geçirenlerde katarakt daha erken dönemde gelişebilir.

Nasıl Tedavi Edilir ?

Sadece cerrahi olarak tedavi edilebilir, ilaç tedavisi yoktur. Katarakt başladıktan sonra kullanılan gözlüklerden de tam verim alınamaz.

Bu yöntem göz içerisinden ultrasonik titreşimle çalışan bir iğne ile öğütülerek göz dışına çıkartılır. Bu ameliyata halk arasında ve tıp dilinde kısaca FAKO ameliyatı adı verilmektedir.

Günümüzde gelişen cerrahi yöntemlerde; özel durumlar dışında artık genel veya lokal anestezi uygulanmamaktadır. Hasta ameliyata sadece gözü uyuşturan ve 4-5 kez damlatılan damlalar ile hazırlanır. Hastanın 10-15 dakika sırtüstü sakin bir şekilde yatması gerekir.

Katarakt Ameliyatı

Kataraktın bugün için bilinen en modern ve en yerleşmiş operasyon tekniği halk arasında lazerle Ameliyatın bilimsel adıfakoemulsifikasyondur. Kısaca FAKO olarak adlandırılır. Bu ameliyat ultrasonik dalgalar oluşturan özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Kataraktlı lens göz içine girilerek bu özel cihaz yardımıyla emilir. Lensin yerine, görme fonksiyonunu yerine getirecek kalıcı bir mercek (göz içi lensi) yerleştirilir bu sayede kişi tekrar net görmeye başlar. Göze hiç dikiş atılmadan operasyon tamamlanır. Yaklaşık 10 – 15 dakika süren operasyon sonrasında göz bir gece kapalı kalır. Ertesi sabah gözden bandaj alınır ve güzel görme başlar.

Günümüzde katarakt operasyonları artık sadece gözden kataraktın alınmasıyla sınırlı değildir. Göz içine takılan merceklerin yardımıyla varsa miyop, hipermetrop ve astiğmat gibi görme kusurları da giderilmiş olur. Bu nedenle göze uygun mercek seçimi son derece önemlidir. Hastalar multifokal göz içi lensleri sayesinde ameliyattan sonra hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görebilmektedirler. Hangi göz içi merceğin göze uygun olduğu operasyon öncesinde ayrıntılı muayene sonucu anlaşılacaktır.

Görme bulanıklığı hastada okuma güçlüğü, televizyon izlemede veya araba kullanmada zorlanma gibi günlük aktivitelerde kıstlama meydana getiriyorsa katarakt ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat olmak için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek yoktur. Ameliyat kararı hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir. Günümüzde yüksek derecede miyop veya hipermetrop gözlük kullanan hastaların görme kusurlarının düzeltilmesi için ameliyat yapılmaktadır. Katarakt miktarı henüz az da olsa ameliyatları erken dönemde yapılabilmektedir.

Katarakt insan gözündeki doğal merceğin bulanıklaşıp, elastikiyetini kaybetmesi ve renk değiştirerek artık saydamlıktan opaklığa geçmesidir. Gözlerimizdeki kendi merceğimiz normalde saydam yapıda olup hemn irisi dokusunun arka kısmında bulunmaktadır.

Merceğin görevi kendi şeklini değiştirerek göze gelen ışığı arka kısımda bulunan retinaya odaklamaktır. Gözde katarakt geliştiğinde mercek artık kendini odaklayamaz ve görüntüler netliğini kaybeder. Işığa karşı hassasiyet artar, gece görmeleri bozulur ve renk kontrastları kaybolur. Katarakt bir nevi insan vücudu gibi özellik gösterir, yaş arttıkça hastalık da bu yaşla birlikte olgunlaşır.

Katarakt Ameliyatı Nedir

Katarakt 50 yaş üzeri populasyonda görme yetisinin azalmasındaki en önemli sebeptir. Risk oluşturabilecek en önemli faktörler ;Ailevi genetik geçiş, güneş ışınları, sigara, obezite(fazla kilo), yüksek tansiyon, şeker hastalığı, uzun süre steroid kullanımı ve yüksek miyopidir.

Her zaman engellenebilir bir durum olmamakla beraber bazı basit önlemlerle gözlerimiz korumamız mümkündür :

E vitamini yönünden yoğun yiyecekler tüketmek.

Lutein ve zeaksantin gibi karotenidler kullanmak.

Omega-3 gibi yağ asitleri kullanmak.

Sağlıklı beslenme, vücut sağlığına genel olarak dikkat etmek, sigara kullanmamakdır. Uzun süre güneşe marız kalmamak gibi önlemlerle gelişim riskini azaltabiliriz.

Katarakt Ameliyatı

Kataraktın cerrahi dışında tedavisi yoktur ve tüm dünyada en sık yapılan göz operasyonlardan biridir. Her ameliyat gibi bazı riskleri vardır. Yapılan en sık ameliyat olması nedeniyle artık teknik tam olarak oturmuştur. Günümüzde artık modern tekniklerle Fako cerrahisi adını verdiğimiz bir sistemle yaklaşık 10-15 dakika içerisinde bitmektedir. İyi cerrahlar söz konusu olduğunda sorun çıkmamaktadır. Eskiden olduğu gibi genel anestezi verilerek ve hastanede yatırılarak yapılan ameliytlardan değildir. İşlem lokal damla anetezisi ile 10 dakika içinde gerçekleşir ve hasta aynı gün eve döner.

Ameliyatının başarılı olması için birinci faktör cerrahın ameliyat tecrübesidir. Sonra hastane seçimi, göz içine takılacak merceğin seçimi gibi faktörler gelir.

Katarakt Ameliyatı işleminden sonra hastalarımıza bir hafta araba sürmelerini tavsiye etmiyoruz. Belli bir süre ağır kaldırmamalarını öneriyoruz. Bunun nedeni vücut basıncını artırmamak ve göz içi dokuları zorlamamaktır. Ağır kaldırmama dışında, yüzme güneşlenme, aktif sporlar (futbol vs) gibi konularda bir kaç hafta beklemelerini öneriyoruz. Ameliyattan sonra iki gözün iyileşmesi yaklaşık 2-3 hafta sürmektedir. Hastalar gündelik aktivitelerine ameliyattan hemen bir gün sonra bile başlayabilmektedirler.

Katarakt ameliyatı sonrasında yaklaşık bir ay boyunca antibiyotikli ve steroidli göz damlaları kullanılır.

Ameliyatta hastanın yapısı bozulmuş bulanıklaşmış göz merceği uzaklaştırılır ve yerini yapay lensler alır. Bu takılan göz içi lensleri hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Bu farklılığın sebebi ise kişi ve kişilerin yaptıkları işlerin birbirinden farklı olması, farklı görme aktivitelerine ihtiyaç duymalarıdır.Katarakt Ameliyatı ile Tedavi işleminde Akıllı lensler(göz içi kalıcı lensler) de kullanılır. Ameliyat sırasında hastanın gözüne tek odaklı veya çok odaklı mercekler kullanılmaktadır. Takılan bu mercekler tek odaklı iseler gözlük görevi görmezler. Çok odaklı mercekler (akıllı göz içi kalıcı lensler) ise gözlük görevi görürler ve hasta ameliyttan sonra gözlük de kullanmaz.

Ameliyat Sonrası

Katarakt ameliyatı sonrası kontrol dönemi katarak ameliyatı nedir sorusu kadar önemlidir. Operasyon sonrası süreçte göz hiçbir şekilde enfeksiyon kapmamalıdır. O yüzden göz hijyeni son derece önemlidir. Bu konuda ameliyat sonrası verilen göz damlalarının zamanında ve düzgün bir şekilde damlatılması. Uyulması gereken kuralların dikkate alınması son derece önemlidir.

Katarakt operasyonu esnasında gözün içine takılan merceklerin ne olması gerektiği Katarak ameliyatı nedir sorusunun önemli bir parçasıdır. Göze takılan mercek eğer standart bir mercek olursa ameliyattan sonra uzak ve yakın için gözlük gerekir. Göze takılan mercek akıllı lens cinsinden bir mercek olursa o takdirde katarakt ameliyatı sonrası bir daha hiç gözlük gerekmez.