TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

60.000+
Başarılı Ameliyat

Katarakt Ameliyatı

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır ? Hakkında detaylı bilgileri ve katarakt ameliyatı ile ilgili tüm merak ettiğiniz soruları sitemiz üzerinden bulacaksınız. 72 yıl yakını gözlüksüz göremeden yaşayan ve 55 yıl boyunca şişe dibi gözlükler kullanmak zorunda kalan Broklinden Jane Quinn, geçen yıl geçirdiği katarakt ameliyatı sonrası çok güzel görmekten çok heyecanlı.

Quine göre gözlüksüz görebilmek çok büyük özgürlük. Görmesi çok iyi, gece araba kullanabiliyor ve dalmaya gitmek için sabırsızlanıyor.

Biz de ona katarakt ameliyatının sadece görmesini arttırmaktan çok daha fazlasını verebileceğini söylemekten çok büyük heyecan duyuyoruz. Çok geniş çaplı yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre katarakt ameliyatı onun hayatını bile uzatabilir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır

20 yıl süren ve 65 yaş üstü 74.044 kataraktı olan kadının katıldığı çalışmada, 41.735 katarakt ameliyatı geçiren kadında ölüm riski %60 oranında daha az bulundu. Sonuçlar JAMA Oftalmoloji dergisinin Ekim ayında Dr. Victoira Tseng’in önderliğindeki ekip tarafından yayınlandı.

katarakt
katarakt

Katarakt gözdeki merceğimizin bulanıklaşması ve renk değiştirmesidir. Mercek normalde saydamdır ve irisin arkasında yerleşmiştir. Görevi şekil değiştirerek ışığı, gözün en arka bölümünde bulunan retinaya odaklamaktır. Katarakt geliştiğinde görüntüler bulanıklaşır, ışık hassasiyeti artar, gece görüş bozulur ve renklerin kontrastları kaybolur. 74 yaşında bir hastamız, okuduğu makaledeki altı sarı çizgili cümleleri görmediğini fark edince ameliyat vaktinin geldiğini anlamıştı.

Katarakt genelde yaşla birlikte olgunlaşır ve yeterince uzun yaşayan tüm insanlarda gelişebilir.

40 yaş üstü toplulukta görme azlığının en önemli sebebidir. Önemli risk faktörleri, UV ışınlar (güneş ışınları), sigara, obezite, hipertansiyon, diyabet, uzun süreli steroid kullanımı, yüksek miyopi ve aile hikayesidir.

%100 UV koruma sağlayan güneş gözlükleri ve şapkalar önemli koruyuculardır. E vitamininden yoğun yiyecekler (ıspanak, badem, ayçekirdeği, tatlı patates gibi) ve lutein ve zeaksantin gibi karotenidler (ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler) ve omega-3 yağ asitleri (ıspanak, somon, sardalye gibi yağlı balıklar) katarakt gelişim riskini azaltabilir.

Katarakt cerrahisi Amerika’da yapılan en sık cerrahi işlemdir. Amerika körlüğü önleme organizasyonuna göre yılda 3 milyondan fazla Amerikalı bu ameliyatı olmaktadır. Çok küçük aletler ile bulanık mercek gözden çıkarılır ve yerine yapay lens yerleştirilir. Yaklaşık yarım saatlik dinlenme sonrası hasta evine gidebilir.

Coleman bir röpörtajında, katarkt cerrahisi yaşam kalitesini arttırmakla kalmadığını insanların daha fazla yaşamasını sağladığını belirtti. Çalışmaya katılan kadınlardan katarakt ameliyatı olanların daha uzun yaşadığı gözlendi. Hatta bu grup başlangıçta ameliyat olmayanlara göre daha fazla kalp krizi, kronik akciğer hastalığı, peptik ülser ve glokom gibi hastalıklara sahipti.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır

Daha önceki çalışmalar da katarakt ameliyatının kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de ölüm riskini azalttığını gösterdi. Colemana göre yeni çalışmanın sonuçları eski çalışmaları destekledi. Hastaların hayatlarının nasıl uzadığını göstermek için yeterli büyüklüğe sahip olması en önemli avantajı idi. Katarakt ameliyatı olan grubun, sadece kazalara karşı değil, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, nörolojik ve infeksiyon hastalıkları hatta kansere karşı korunmada oldukları ve ölüm risklerinin azaldığı gözlendi.

İnsanlar gördükleri zaman daha hareketli yaşar ve egzersiz yaparlar. Kronik kullandıkları ilaçları daha iyi görür ve doğru şekilde kullanırlar. Görmeleri ve kontrast duyarlılıkları artar ve yüksekten düşme, trafik kazası gibi kaza ölümü riskleri azalır.

Bir insana sahip olabileceği en iyi görmeyi vermek çok önemlidir.

Katarakt ameliyatının da bazı riskleri olmasına rağmen herhalde şu anda yapılan en başarılı ameliyattır. Yaklaşık %98 ‘den fazla başarı oranı vardır. Çok az görülebilen potansiyel komplikasyonları, infeksiyon, inflamasyon, retina dekolmanı veya bulanık ve çift görmedir.

1980 lerden beri katarakt cerrahisinde inanılmaz gelişmeler oldu. Genel anestezi altında günlerce hastanede kalarak yapılan ameliyatlar yerini, lokal anestezi altında çok kıssa sürelerde dikiş gerektirmeyen kesilerle yapılan ameliyatlara bıraktı. Diğer gözün ameliyatı ise 1-2 hafta gibi kısa bir aradan sonra yapılabilir.

Hastalarımızın söyledikleri genelde 5 dakika kısa bir sürede ağrısız mucize gibi bir işlemdi şeklindedir.

Katarakt Ameliyatı

Eskiden olduğu gibi kataraktın sertleşmesi artık beklenmemektedir hatta ne kadar sertleşirse ameliyat o kadar zorlaşır.

Ameliyat sonrası ilk günlerinde hastaların araba kullanması önerilmez. Birkaç hafta boyunca ağırlık kaldırma gibi ciddi aktivitelerden uzak durulması önerilir. Her iki göz tam iyileşene dek yaklaşık 6 hafta süre ile yüzme önerilmez. Yaklaşık 1 ay boyunca antibiyotikli ve steroidli göz damlaları kullanılır.

Kataraktlı doğal merceklerin yerini yapay lensler alır. Bu lensleri doktorlar hastaların ihtiyaçlarına göre seçer. Tabiki bir kitap editörünün ihtiyaçları ile bir tenis oyuncusunun ihtiyaçları farklıdır.

Quinn’in ameliyat sonrası ciddi astigmatını ortadan kaldıran bir lens tercih edildi, şu anda sadece yakın için küçük bir gözlük kullanmakta. Uygun hastalarda, yakın orta ve uzak mesafeyi gösteren çok odaklı lensler de tercih edilebilir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır ve Katarakt ameliyatı hakkında bilgi almak  için sizlerde sitemiz üzerinden yada telefon numaralarımız üzeriden bize ulaşabilirsiniz.