Wavefront Laser

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Wavefront Laser Nedir?

Wavefront Laser, Gözlerinde kırma kusuru bulunan bir çok hasta gözlükleri ve kontakt lensleri sayesinde net görmeye sahiptir ancak işleri ve kariyerleri nedeni ile gözlüksüz mümkün olabilecek en net görmeye ihtiyaçları vardır. İnsanlar kontakt lenslerinden veya gözlüklerinden kurtulup, gözlüksüz yaşamak isteyebilmektedirler.

Excimer Laser, kırma kusurlarını (miyop, hipermetrop, astigmat) tedavi etmek için kullanılan laser cihazının cinsidir. 1980’li yılların başından beri kullanılmaktadır. Excimer Laser kornea dokusunda traşlama yaparak korneaya yeni bir şekil verir.

Hangi teknikle yapılırsa yapılsın excimer laser tedavisi öncesinde detaylı göz ve retina muayenesi yapılmalıdır. Kornea topografilerinin (haritalarının) ve kornea kalınlığının incelenmesi gerekmektedir. Excimer laser tedavisi uygulanabilmesi için kişinin genel olarak 18 yaş üzerinde olması ve işlemi engelleyecek başka bir göz hastalığının olmaması gerekmektedir. Katarakt veya katarakt başlangıcı olmadığı müddetçe üst yaş sınırı yoktur.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus son 6 ay veya 1 yıl içinde gözlük ya da lens derecelerinin 0.50 dereceden fazla değişmemiş olmasıdır. -10 dioptriye kadar miyopi, -5 dioptriye kadar astigmat ve +4 dioptriye kadar hipermetropi rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

Kontakt lens kullanan hastalarda göz muayenesinin sonuçlarının etkilenmemesi için yumuşak lenslerin en az 1 hafta ; sert veya yarı sert lenslerin en az 4 hafta önce çıkartılmış olması gerekmektedir.

Excimer lazer tedavisi ağrısızdır ve yaklaşık 10 dakikada bitmektedir.

Lazer sonrası gözde bir süre kaşıntı, batma ve sulanma hissi olabilir. Kısa bir istirahatten sonra evinize gidebilirsiniz. Gözler kapatılmaz. Ameliyattan hemen sonra görmede hafif bulanıklık olması normaldir. Ertesi gün işinize gidebilmeniz mümkün olabilmektedir. Bir hafta kadar göz ovuşturulmamalıdır. Hastaların çoğunluğunda aynı gün içinde görmeler aynı gün içinde düzelir.

Excimer lazer tedavisi farklı tekniklere göze uygulanabilir. PRK, TransPRK, Lasik, Femto – lasik, Wavefront – lasik, PresbyMAX bunlardan bazılarıdır. Ayrıntılı göz muayene ve tetkikleri sonucu hangi yöntemin sizin için en ideal olduğuna doktorunuz karar verecektir.

Lasik excimer lazer tedavi yöntemleri arasında en sık uygulananıdır. Bu işlem sırasında korneanın ön bölümünden mikrokeratom adı verilen bir cihaz yardımıyla ince bir tabaka kaldırılarak, altındaki dokuya lazer uygulanır. Uygulanan lazer korneayı istenen şekle getirilerek numarayı düzeltir. Kaldırılan tabaka işlemin sonunda kendiliğinden yerine yapışır. İşlemin süresi iki göz için toplam 10 dakikadır.

Wavefront Laser (Lasik) tekniği (kartal göz) nedir?

Bazı gözlerde miyop, hipermetrop veya astigmat gözlükle düzeltilmesine rağmen hasta yine de tam ve rahat göremez. Bu gözlerdeki tek sorun sadece miyop veya astiğmat gibi bir kırma kusuru değil “aberasyon” adı verilen gözün optik düzensizliğidir. Aberasyonlar özellikle kişinin gece görüşünü etkiler ve tam görmesini engeller. Bu durumda hastanın kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop veya astigmat) yanı sıra aberasyonlarının da düzeltilmesi ihtiyacı vardır. Wavefront veya halk arasında ‘’kartal gözü’’ olarak bilinen teknikte göz içindeki ışık saçılmaları ve sapmaları gelişmiş bir yöntemle ölçülüyor ve lazer tedavisi buna göre ayarlanıyor. Gözlük veya lensle bile düzeltilemeyen bu sapmalar wavefront tekniği ile düzeltiğinde kişinin kendi göz yapısına uygun tedavi gerçekleşiyor. Bu yöntemle görme keskinliği en üst düzeye ulaştığı gibi gece görüş probleri de en az seviyede kalıyor. Ancak hangi gözün wavefront tekniği ile tedavisinin uygun olup olmadığına yapılan tetkikler sonucunda doktor karar verebilir.

Wavefront Laser Lasik Monovision tedavisi, kişinin hem uzak, hem de yakın (okuma) mesafesini, iki göz birlikte bakarken gözlüksüz olarak sağlayan bir laser tedavi yöntemidir. Bu tedavide, bir göz (baskın göz) uzak mesafeyi, diğer göz (baskın olmayan göz) ise yakını iyi görmeye ayarlanmaktadır. Hasta iki gözü açıkken hiçbir rahatsızlık hissetmeden hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görebilmektedir.

ilgili Linkler