Hastalar için en önemli konu başlıklarından biri de katarakt ameliyatı sonrası sürecin nasıl geçeceğidir. Katarak operasyonu sonrasında güzel bir görsel sonucun elde edilebilmesinin yolu katarak ameliyatı sonrası süreci sorunsuz atlatmaktan geçer.

"<yoastmark

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen katarakt ameliyatlarında operasyon esnasında veya sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Göz genelde bir gece bantlı kalır ve ertesi sabah bandaj hastanede açılır. Hastalar aynı gün veya en fazla birkaç gün içinde iyi görmeye başlarlar. Eğer göze akıllı lens takıldıysa bu süre içinde yakını da gözlüksüz görebilmek mümkün hale gelecektir. Operasyonun bitiminde hastaya bir ay boyunca kullanması gereken damlalar reçete edilir ve kullanma talimatı verilir. Hastalar genellikle göz damlalarına ilk geceden itibaren başlarlar ve sonrasında damlalar azaltılarak toplamda bir aya tamamlanır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Damlalar göze damlatılırken dikkat edilmesi gereken husus farklı göz damlaları arasında çakışma olduğunda aralarında en az 5 dakika kadar beklemektir. Damla miktarı olarak da her bir çeşit damladan göze her seferinde bir veya iki damla damlatılması yeterli olacaktır.

Katarakt ameliyatı sonrası da birkaç gün göze su değmemesi enfeksiyon riskini minimize etmek açısından önemlidir. Göz kesinlikle ovuşturulmamalı, duş ve banyo en az birkaç gün sonraya ertelenmelidir. Işık hassasiyeti olan gözlerde güneş gözlüğü oldukça yararlıdır. Eğer göze katarak ameliyatı sonrası gözlük takmayı gerektirecek standart bir mercek takıldıysa; birinci ay kontrolünde uzak görüş ve yakın okuma gözlükleri yazılacaktır. Genellikle göz damlalarını bir aydan fazla kullanmaya gerek kalmaz. Göz kuruluğu tespit edilen gözlerde suni gözyaşı damlası bazen daha uzun bir süre kullanılabilir.

Katarakt Ameliyatı

"<yoastmark

Katarakt ameliyatı sonrası hastalar genellikle birinci haftada itibaren rahatlıkla araç kullanabilir. Günlük yaşantılarına dönebilirler, bilgisayar başında çalışıp, gazete kitap okuyabilirler.

Katarak ameliyatı sonrası kontrole geldiğinizde gözünüze takılan merceğin sertifikasını istemeyi unutmayın. Bu sertifikada göze takılan göz içi lensinin markası ve numarası bulunmaktadır. Sonraki kontrollerde bu sertifikanın yanınızda bulunması muayene edecek doktor arası açısından oldukça bilgilendirici olacaktır.

Sizin de katarakt ameliyatı sorununuz varsa, görmeniz azaldıysa, gözlüklerinizden kurtulmak istiyorsanız veya katarakt ameliyatı sonrası süreçle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, bize web sitemiz üzerinden ulaşabilir e-mail veya telefonla sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları hakkında detaylı bilgi için “Katarakt Ameliyatı Fiyatları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İletişim