TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

60.000+
Başarılı Ameliyat

Göz Tembelliği Nedir
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

Göz Tembelliği Nedir ?

Göz Tembelliği Nedir ? makalemizde Göz Tembelliğinin ne olduğundan, nasıl anlaşılacağından bahsedeceğiz. Sizler için göz ile ilgili bir çok makaleler yazarak ve videolar paylaşarak sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktayız.

Göz Tembelliği Nedir ?

Göz tembelliği, çocukluk döneminde normal bir şekilde gelişmeyen gözdeki görme azlığının genel adıdır. Göz tembelliği gözlerin tam kapasiteyle kullanılmaması anlamına gelmektedir. Göz Tembelliği genellikle tek gözde oluşur ve görünme sıklığı fazladır. Hemen her yüz kişiden üçünde Göz Tembelliği görülmektedir. Göz tembelliğinin teşhisi oldukça zordur. Ancak ve ancak uzman bir hekim tarafından anlaşılabilir. Hastanemizde incelediğimiz çoğu Göz tembelliği vakasının aileden kalıtsal olarak geçtiğini görmekteyiz. Bu yüzden de eğer ailenizden birinde Göz tembelliği rahatsızlığı var ise hemen uzman bir hekime muayene edilmeli. Dediğimiz gibi Göz tembelliğinin tedavisi için acele edilmeli çünkü en uygun vakit ergenlik çağı ve öncesindeki yıllardır.

Doğumdan itibaren ailenin ve doktorun tespitleri ile eğer gerekli olur ise çok erken yaşlarda tembellik olan gözün tedavisi yapılabilir. Bu ve bunun gibi bilgiler Göz Tembelliği Nedir  sorusunu açıklamakta.

Bu arada Göz tembelliği kalıtsal olabilir dedik. Ama bu şu anlama gelmemekte. Ailenizden birisinde göz tembelliği yok ise bende de olmaz ya da çocuğumda da olmaz anlamına gelmemekte. Bunun içinde kesinlikle muayene olunmalıdır. Ve bu muayene olayı için ideal zamanlar vardır. Bu zamanlar bebeklik ve çocukluk zamanları olmak üzere ikiye ayrılır.

Bebeklik Dönemi

  • Bebek doğduktan hemen sonra doğum travmasının hasarı tespit edilmeli
  • Bebek iki veya üç yaşına geldiğinde gözlük gereksinimi olup olmadığı anlaşılmalı ve bunun ile birlikte göz tembelliği tedavisi ve gözde kayma var mı yok mu incelenmeli.

Çocukluk Dönemi

  • Okul öncesinde doktora başvurmakta yarar vardır.
  • Miyop ve Hipermetrop’ un belirme dönemi olan 10-12 yaş civarında çocukların bir göz muayenesi görmesinde büyük yarar vardır.

Sizlere bu  makalemizde sadece Göz Tembelliği Nedir konusunda bahsetmeyeceğiz sizlere tedavi yöntemlerinden ve nasıl ortaya çıktığından da bahsediyoruz ve bahsedeceğiz.

Göz Tembelliği Nasıl Ortaya Çıkar ?

Dediğimiz gibi Göz Tembelliği Nedir diye bahis eder iken de söylediğimiz gibi kalıtımın etkisi vardır. Bunun haricinde üç farklı ortaya çıkma sebebi de vardır. Bunun ilki gözdeki şaşılıktır. Peki bu nasıl olur ? Şaşılıktan dolayı kayan gözde Göz tembelliği oluşmaktadır. Diğer bir sebep ise gözdeki kırma kusurlarıdır ve bu en zor fark edilenidir. Kırma kusurunun yüksekliğinden dolayı bir göz diğer gözden bulanık görüyor ise bu göz gelişimini tamamlayarak tembel hale gelir. Diğer üçüncü ve son sebebimiz ise katarakttır. Katarakt dediğimiz tembellik bu üç sebep içerisinde en kolay gelişenidir. eşhisi için her bebeğin bir çocuk doktoru tarafından son derece kolay bir test olan, kırmızı yansıma testine tabi tutulması yeterlidir. Doğumsal katarakt mümkün olan en kısa zamanda cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Sizlere Göz tembelliği nedir dedik nasıl ortaya çıktığından da bahsettik sırada tedavisi var.

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Olur ?

Göz tembelliğinin en kolay tedavisi çocuğun veya kişinin tembel olan gözünü kullanmaya gayret ettirmektir. Bunun içinde mecburen sağlam olan gözü hastalığın iyileşme durumuna göre aylarca veya haftalarca kapatmamız gerekebilir. Ancak şöyle bir durumda söz konusudur zayıf gözde görme düzeltilse bile bu tedavinin kalıcı olabilmesi için uzun yıllar sağlam göze kapatma uygulanabilir. Problem odaklamada ise gözlük kullandırılmalıdır eğer gözlük yeterli olmaz ise kapatma olayından yardım alınılabilir. Bunun haricinde göz tembelliği tedavisi için göz için göz içi kalıcı lens uygulanabilir. Diğer bir yöntem kapatmaya benzerdir çocuğun sağlam gözü damlalar ile bulanıklaştırılarak göz tembelliği olan gözün iyi görmesi sağlanır. Ve göz kuvvetlendirilir. Göz tembelliğinin tedavisi genellikle şaşılık ameliyatından önce yapılır ve ameliyat sonrası da sıklıkla kapama işlemine devam edilir.

Sizlere Göz Tembelliği nedir diye bahseder iken göz tembelliğinin katarakttan dolayı olabileceğini de söyledik. Ve katarakt olduğu tespit edilirse hemen ameliyata başvurulmalıdır. Ancak göz tembelliği sadece göz tembelliğine sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması ile ortadan kalkmaz. Bunun ile birlikte zayıf gözünde güçlendirilmesi gerekmektedir.

Peki Tedavi Olunmaz İse ?

Eğer göz tembelliği tedavi edilmez ise tembellik olan gözde kalıcı olarak görme bozukluğu oluşabilir. Bunun ile birlikte gözdeki derinlik algısı kaybolabilir. Ve en son olarak sağlam olan gözde bir şekilde rahatsızlanır ise bir ömür boyu görme bozukluğu oluşabilir. Sizlere Göz Tembelliği Nedir ve tedavilerden bahsettik. Ama tedavi aşamalarında bahsettiğimiz gibi bazen tedavi uzun zamanlar alabilir. Ve bu tedaviye tam anlamı ile devam edilmez ise göz tembelliği tekrar edebilir.

Bunun haricinde eğer göz tembelliği tedavisi her zaman başarılı olmayabilir. Bunun için tedavinin başarılı olmasında etkenler vardır çocuğun yaşı ve göz tembelliğinin şiddeti etkenlerdir. Eğer göz tembelliği erken fark edilirse göz tembelliği o kadar çabuk iyileşebilir. Ve sizlere Göz Tembelliği Nedir kısmında söylediğimiz gibi göz tembelliği dokuz yaşına kadar olan çocuklarda en sık görülen görme bozukluğudur. Eğer tedavi bu yaşlarda olmazsa yetişkin yaşlara ulaşıldığında kalıcı göz kusuru ortaya çıkar.

Göz Tembelliğinde Rol Oynayan Faktörler

Bir çok kez Göz Tembelliği Nedir bölümünde söylediğimiz göz tembelliğini oluşturan faktörlere eklemeler yapmakta fayda var. Doğum başlı başına göz tembelliğini etkilemektedir. Doğumun şekli, doğumun zamanı, doğumun yeri ve çocuğun doğumdaki kilosu oldukça önemlidir. Bunun haricinde anne ve babanın göz tembelliğine karşı tutumu ve eğitim düzeyi de oldukça etkilidir. Bunun ile birlikte akraba evliliği olayı da oldukça etkilidir. Ayrıca çocukta daha önce bir göz hastalığının görülmesi. Çocuğun daha önce havale geçirip geçirmediği. Bu ve bunun gibi sebepler Göz tembelliğine sebep olabilir. Sebepleri gibi tedavisi de oldukça önemlidir. Tedaviler de amaç az gören gözün görme seviyesini arttırmak. Retinadaki görüntünün net olmasını sağlamak. Her iki gözünde eşit düzeyde görmesini sağlamak. Her iki gözünde eşit hızla okuma ve yazma işlemini gerçekleştirmesi. İşte bu yönlerinden dolayı göz tembelliği hiç bir şekilde ihmal edilmemesi gereken önemli bir hastalıktır.