No Touch Göze Temassız Laser (Transprk)

Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

No Touch Laser Göze Temassız Laser (Transprk) ile hastaların lazerle ilgili tüm korkuları son buluyor

Görme kusurlarının lazerle tedavisinin geçmişi 30 yıla dayansa da hastaların en çekindikleri şey, göze temas edilmesi, başka bir cismin yerleştirilmesi veya göze kesi uygulanmasıdır. Korneanın kesilerek üzerinden ince bir tabakanın kaldırılacak olması çoğu hastayı ürkütmektedir.Fakat teknolojinin de gelişimi ile beraber No Touch Laser tedavisi günümüzde bir çok hasta tarafından tercih edilmektedir.

Transprk, diğer adıyla NO TOUCH (TEMASSIZ) laser tedavisi göze dokunulmadan, gözün üzerine herhangi bir cihaz veya alet oturtulmadan, gözün ön yüzeyi herhangi bir kimyasal maddeyle (alkol gibi) eritilmeden, kazıma işlemi yapılmadan uygulanır. Hastanın işlem esnasında uzaktaki bir ışık kaynağına 30 saniye süreyle bakması yeterlidir. No touch laser, tedavi sırasında gözlerine dokunulmasını istemeyen kişiler için ideal bir çözümdür.

Diğer yöntemlere göre üstün yanları nedir ?

Kasik lasik ve intralasik (femtosaniye i-lasik) lazer tedavi tekniklerinin tümünde gözdeki kornea dokusu özel bir bıçakla veya lazer ışığı ile kesilerek korneadan ince bir tabaka kaldırılır. İster mekanik bıçak sistemi kullanılsın (lasik), ister lazer ışığı (i-lasik / femtosaniye) sonuçta gözün kornea tabakası kesilir. Kornea kesildiğinde özellikle dik ve ince kornea yapısına sahip olan hastalarda yıllar içinde komplikasyonlar gelişebilir. Transprk temassız laser yönteminde bu risk yoktur, çünkü korneaya bıçakla veya laserle kesi uygulanmaz. Kornea bütünlüğü tamamiyle korunur.

Kornea tabakasına kesi uygulanan ve kornea yüzeyinden zar kaldırılan diğer tüm tekniklerde az bir olasılıkla da olsa kaldırılan zarın kırışması, altında toz birikmesi ve iltihap oluşması gibi sorunlarla karşılaşılabilirken Transprk temassız laser tekniğinde bu sorunlar da yoktur.

Kornea kesili tekniklerin tümünde kesi yapılabilmesi için gözün vakum aletiyle sabitlenmesi gerekir. Bu durum nadir de olsa retinada problem yaratabilir. Halbuki Transprk temassız laser tekniğinde vakum yapan cihaza gerek olmadığından retinada lazerden dolayı yırtık veya delik gelişmez.

No Touch Laser uygulanan bir göze ameliyattan 1 hafta sonra mikroskopla bile bakılsa laser yapıldığı anlaşılamaz, çünkü korneada kesi izi yoktur.

Özellikle yaz döneminde kesili yöntemlerden sonra en az 1-2 ay denize havuza girilmemesi gerekirken bu süre göze temassız laserde sadece 1 haftadır.

No Touch Laser tedavisinden sonra gözde darbeye karşı hassasiyet gelişmez. Tedaviden 1 hafta sonra bile her türlü spor (boks dahil) yapılabilir.

Bu yöntemde bıçakla kesi yapılmadığı için gözü nemlendiren yüzeyel sinirler hasar görmez ve normal lazerlerden sonra beklenen göz kuruluğu bu teknikte çok daha az miktardadır.

Göze temassız Laser (No Touch) sorunlu ve ince gözlere de uygulanabiliyor mu ?

Transprk özellikle korneası ince olan hastalarda ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan problemli olgularda en güvenilir tekniktir. Daha önce lazer tedavisi geçirmiş ancak görme kusuru tam giderilememiş olgularda veya katarakt ameliyatı olup gözünde numara kalmış hastalarda da güvenilir şekilde uygulanabilir.

No Touch Laser yöntemiyle yakın okuma gözlüğü de ortadan kaldırılabilir mi ?

Göze temassız Transprk tekniği ile hastalarda hem uzak, hem yakın, hem de astiğmat aynı anda tedavi edilebilmektedir. Monovision tekniği ile kombine edildiğinde yaşı 40 ın üzerinde olan uygun hastalarda bir ömür boyu yakın okuma gözlüğüne ihtiyaç kalmamaktadır. No Touch  Monovision tedavisi, kişinin hem uzak, hem de yakın (okuma) mesafesini, iki göz birlikte bakarken gözlüksüz olarak sağlayan bir laser tedavi yöntemidir. Bu tedavide, bir göz (baskın göz) uzak mesafeyi, diğer göz (baskın olmayan göz) ise yakını iyi görmeye ayarlanmaktadır. Hasta iki gözü açıkken hiçbir rahatsızlık hissetmeden hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görebilmektedir.

No Touch Laser ile kartal görüşü elde etmek mümkün mü ?

Halk arasında kartal gözü olarak da bilinen Transprk – wavefront uygulamasında göz içindeki ışık saçılmaları ve sapmaları gelişmiş bir yöntemle ölçülmekte ve lazer tedavisi buna göre ayarlanmaktadır. Gözlük ya da lensle bile düzeltilemeyen bu sapmalar, wavefront tekniğiyle düzeltildiğinden kişinin kendi göz yapısına en uygun tedavi gerçekleşmektedir. Bu yöntemle görme keskinliği en üst düzeye ulaştığı gibi gece görüş problemleri de en az seviyede kalır.

Kimlere uygulanıyor ?

 • 18 yaşın üzerindeki kişilere (üst yaş limiti yok)
 • Miyoplara (uzağı göremeyenlere)
 • Astiğmatlara (bulanık ve çatallı görenlere)
 • Hipermetroplara (yakını göremeyenlere)
 • Korneası ince kişilere
 • Keratokonus hastalarına (cross tedavisi ile beraber)
 • Kornea nakli geçirmiş ama astiğmatı düzelmemiş hastalara
 • Katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanmamış hastalara

No Touch Tekniği İle;

 • Tedavi sırasında göze temas olmuyor
 • Göz çizilmiyor kesilmiyor gözden parça çıkarılmıyor
 • İnce göz dokusuna da uygulanabiliyor
 • Tedaviden sonra zar kırışması, zar altında iltihap birikmesi gibi sorunlar olmuyor
 • Tedaviden 1 hafta sonra denize ve havuza girilebiliyor

No Touch Lazer İle ilgili Diğer Bilgiler