Multifokal Göz İçi Akıllı Lens

Multifokal Göz İçi Akıllı Lens

Multifokal göz içi lens nedir, kimlere uygulanır?

Multifokal göz içi akıllı lens hastanın hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görebilmeleri için dizayn edilmiş özellikli göz içi mercekleridir.Katarakt ameliyatlarında hastanın kataraktlı merceği alındığında yerine standart monofokal (tek odaklı) bir göz içi lensi takılırsa hasta uzağı görür ama yakını ancak bir yakın gözlüğü ile okuyabilir. Hastaya eğer multifokal (çok odaklı) göz içi lensi takılırsa operasyondan sonra artık herhangi bir gözlüğe ihtiyaç duymaz, hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görür.

Op. Dr. Akın Akyurt | Multifokal Göz İçi Lensleri

Multifokal göz içi lens

Hastaların uzak ve yakın görmelerindeki iyileşme, uzağı ve yakını gözlüksüz görebilme durumları zaman içinde bozulmaz, ömür boyu sürer.Multifokal lensler sadece katarakt hastalarına değil, uzağı ve yakını gözlüksüz görmek isteyen ancak kornea yapıları PresbyMax gibi kornea dokusu üzerinden lazer yapmaya müsait olmayan hastalara da uygulanabilir.

Bu yöntemle yüksek miyopi, hipermetropi ve astiğmat nedeniyle veya kornea inceliği nedeniyle lazer olamayan kişiler gözlüklerinden kurtulabilirler.Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olamayabileceğinden mutlaka öncesinde ayrıntılı bir göz muayenesi ve bazı tetkikler gerekir.

Multifokal Göz İçi Akıllı Lensler
Wavefront Laser
Schwind Amaris 1050 RS Laser Cihazı