Katarakt Ameliyatı Aşamaları

Katarakt Ameliyatı Aşamaları öncelikle hastanın gözündeki problemin ilerleme durumu belirlenerek saptanır. Öncelikle bilmeyenler için katarakt nedir bundan biraz bahsedelim .Katarakt gözün içindeki merceğin yaşın ilerlemesine bağlı olarak saydamlığını kaybedip buğulanmasıdır. Bunun sonucunda hastanın uzak ve / veya yakın görmesi bozulur .Katarakt ameliyatı da bu buğulanmanın giderilmesi için yapılan tedavidir. Kataraktlı gözde kişinin kendi merceği artık görme görevini yerine getiremiyordur. Bu hastalar eğer katarakt ameliyatı olmazlarsa görme bir süre sonra tamamen kaybedilir. Bu durumun başınıza gelmemesi ve dünyanın güzelliklerini, sevdiklerinizi görebilmek doktor kontrollerine önem vermelisiniz.

Katarakt Ameliyatı Aşamaları

Katarakt ameliyatı herkese aynı şekilde uygulanmaz. Erken evrede farkedilen kataraktların tedavisi genelde daha kolaydır. Bazı hastalarımızda ise ameliyat korkusu nedeniyle bu problem geç fark edilir veya ötelenir. Böyle geciken katarakt vakaları genelde daha zor operasyonlardır.
Kataraktlı bir merceğe sahip olan hasta renk geçişlerini fark edemez, görme kaybı yaşayabilir ve ışığa karşı duyarlılık olabilir. Önce kapsamlı bir göz muayenesi ardından bazı ileri tetkikler yapılarak sorunun sadece katarakttan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılır. Erken teşhis ve doğru tanı tıpta her zaman önemlidir.

Kataraktlı bir merceğe sahip olan hasta renk geçişlerini fark edemez, görme kaybı yaşayabilir ve ışığa karşı duyarlılık olabilir. İşte tüm bunların çözümü için en ufak problemde doktora gidilmeli. Eğer ameliyat ise hemen oturulup Katarakt Ameliyatı Aşamaları belirlenmeli ve ardından da katarakt ameliyatı olmalı. Bu erken teşhis sadece katarakt ameliyatı veya göz ile ilgili problemler de değil. Akla gelebilecek her türlü sağlık sorunun da erken teşhis çok önemli olup insan hayatını zor duruma sokmadan kurtarabilir.

Katarak Ameliyatı ile Tedavi

Katarakt Ameliyatı Aşamaları belirlendikten sonra katarak ameliyatına başlanır .Katarak ameliyatı ile tedavi akıllı göz içi lensi ile kombine edilebilmektedir .Akıllı lens hastaların gözlerinin görme özelliğini en üst seviyeye çıkarabilmek için geliştirilmiş kalıcı göz içi lensleridir .Katarakt ameliyatı ile tedavide gözün bulanıklaşmış kataraktlı merceği uzaklaştırılırken aynı bölgeye tüm mesafeleri gösterebilen kalıcı göz içi lensi yerleştirilir. İşlemin tamamı 10-15 dakik sürer ve tamamen ağrısız ve acısızdır.

Katarakt Ameliyatı Aşamaları

Katarakt Ameliyatı Aşamaları

Kataraktın tedavisi sadece cerrahi olarak mümkündür. Katarakt Ameliyatı Aşamaları içinde bozulmuş bulanıklaşmış merceğin akıllı lens ile değiştirilmesi en önemli aşamadır .Akıllı lens katarakt operasyonu esnasında gözün içine takılan, ömür boyu kalıcı olan, tüm mesafeleri net gösterebilen bir göz içi merceğidir. En önemli özelliği ara mesafeyi de net gördürtebilmesidir. Akıllı lens takılan hastada göz numarasındaki ilerleme de artık durmuş olur ve yaşam boyu değişmez. Akıllı lens uygulaması Katarakt Ameliyatı Aşamaları açısından önemli bir adımdır. Akıllı lens tedavisi ile hasta bir ömür boyunca kontakt lens ve gözlüklerinden kurtulabilir.

 

 

Katarakt Ameliyatı

Akıllı lenslerden bahsediyorduk. Katarakt Ameliyatı Aşamaları içinde en önemli kısımdır .Katarakt Ameliyatı Aşamaları ilk önce hastaya takılacak akıllı lensin numarasının tespiti ile başlar. En hassas cihazların yaptığı bu ölçüm sonrasında hastanın kataraktlı merceğinin yerine akıllı lens yerleştirilerek katarakt ameliyatı gerçekleştirilir. Hasta katarakt ameliyatı olduktan bir kaç gün sonra normal yaşantısında dönebilir .Akıllı lens tedavisi ile katarakt ameliyatında hastanın konforlu ve rahat olması ön plana çıkmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Aşamaları kataraktın cinsi ile de alakalıdır. Kataraktın sınıflandırılması da bulanıklığın merceğin hangi tabakasında olduğu ve hangi biçimde olduğuna dayanarak yapılır. Kabuk altı, merkezi, noktalı vb. gibi. Katarakta yol açan nedene bağlı olarak da tipi farklı olabilir. Halk arasında katarakt ameliyatı sadece yaşlılara yapılır. Çünkü katarakt sadece yaşlılarda görülür gibi bir inanış var. Bir yerde doğru, en sık yaşlılarda görülür ama aslında her yaş gurubunda karşımıza çıkabilir.

Katarakt Ameliyatı Nedir ?

Katarakt ileri yaş dışında göz merceğine hasar veren göz kazalarında oluşabilir. Göz içi iltihaplarına bağlı olarak, kortizon içeren damla veya hap kullanımıyla oluşabilir. Şeker hastalığı veya paratiroit bezi hastalığı olanlarda, mesleği cam üfleyiciliği olan insanlarda da izlenebilir. Bir insanın ömrü yeterince uzun olabilse eninde sonunda gözünde mutlaka katarakt gelişir, er ya da geç. Sadece zamana bağlı bir konudur.
Katarakt ameliyatı olma yaşını aşağı çeken durumlar genetik alt yapı , maruz kalınan güneş ışını miktarı ve sigara gibi normalde de insanın yaşlanmasını hızlandıran etkenlerdir. Bazen hastalarımız bize gelip bu hastalığı ameliyat olmadan önlemek veya yavaşlatmak mümkün diye sormaktadırlar. Ama malesef katarktı önlemek veya yavaşlatmak mümkün değildir.

Katarakttan dolayı katarakt ameliyatı olma yaşını değiştiren durumlar şunlardır. Genetik yapı olabilir, o zamana kadar maruz kalınan güneş ışını miktarı ve sigara gibi insan yaşlanmasını hızlandıran etkenlerdir. Bazen hastalarımız bize gelip bu hastalığı ameliyat olmadan önlemek veya yavaşlatmak mümkün değil mi sormaktadırlar. Ama malesef bu hastalı ne önlemek ne de yavaşlatmak mümkün değildir. Bu durumda tek istisna erken dönemlerde diyabete bağlı olarak gelişen kataraktı diyabeti kontrol altına alarak kataraktı geriletebiliriz.

Katarak Ameliyatı ve No Touch Lazer

Katarakt Ameliyatı Aşamaları belirlenip katarakt ameliyatı geçirenlerde gözlerine eğer akıllı lens takılmadıysa, tek odaklı standart lens takıldıysa mutlaka gözlüğe muhtaçtırlar. Gözlüklerinden yine de kurtulmak isteyen katarakt ameliyatlı kişilere No touch lazer tedavisi uygulanabilir. No touch lazer sadece korneanın ön yüzeyine yapılan bir lazer tedavisidir. Yapılan ayrıntılı testler sonucunda hastanın göz yapısı lazer tedavisine uygun bulunur ise no touch lazer olabilir.

Katarakt Ameliyatı Aşamaları

Katarakt Ameliyatı Aşamaları

No touch lazer tadivisi gören kişilerin en fazla dikkat etmeleri gereklidir. Konu bir ay süreyle dışarıda güneş varken güneş gözlüğü takmaları gerektiğidir.

Hastalarımız Katarakt Ameliyatı Aşamaları belirlenip katarakt ameliyatı olduktan sonra no touch lazer tedavisi olurlar. Bir daha hiç gözlük takmazlar.

 

Katarakt Ameliyatı ve Teknoloji

Teknolojinin gelişmesi Katarakt Ameliyatı Aşamaları için önemli rol oynamıştır .Katarakt ameliyatı ağrısızdır, kısa sürer, ameliyathane ortamında ameliyat için özel üretilmiş mikroskoplar ile yapılmaktadır .Katarak ameliyatı sonrasına hastalar ne zaman normal hayatlarına dönebileceklerini merak ederler. Hastalarımız genelde bir gün gibi bir süre zarfında normal hayatlarına dönebiliyorlar ve sosyal aktivitelerini yerine getirebiliyorlar. Ayrıca daha önce söylediğimiz gibi eğer katarakt ameliyatı esnasında akıllı lens takılır. Hasta katarakt ameliyatından sonra hiç bir şekilde gözlük kullanmak zorunda kalmaz. Uzak, yakın ve orta mesafe fark etmeden her yeri gözlüksüz net görür.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır

Ortalama bir katarakt ameliyatı yaklaşık 15 dakika sürer. Uygun bir şekilde Katarakt Ameliyatı Aşamaları geçildikten sonra 15 dakika gibi bir sürede hasta katarakttan kurtulabilir. Bu süre hastanın göz yapısına ve kataraktın yoğunluğuna bağlı olarak uzaya dabilir. Katarakt ameliyatı hakkında daha fazla ve daha ayrıntılı bilgi alabilmek için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bizlere hastanemize gelerek veya telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Peki katarakt ameliyatı ne kadar sürer diye soracak olur iseniz. Uygun Katarakt Ameliyatı Aşamaları belirlendikten sonra on dakika gibi bir sürede hasta katarakttan kurtulabilir. Ama bu süre hastanın göz yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Katarak ameliyatı hakkında daha fazla ve daha ayrıntılı bilgi alabilmek için internet sitemizi ziyaret edebilir. Bizlere hastanemize gelerek veya telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.