Katarakt Ameliyatı Fiyatları ve Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde katarakt ameliyatı geçirecek olan bir çok kişi öncelikle bu operasyonun ücretini merak etmektedir. Katarakt ameliyatı fiyatları ve katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi vermeden önce kısaca katarakt nedir? Nasıl oluşur ve tedavisi nasıldır? bunlara bakalım.

 

Katarakt nedir, nasıl oluşur, belirtileri nedir?

Her insanın gözünde saydam bir mercek bulunur. Bu mercek sayesinde uzağı ve yakını net görürüz. Yaş ilerledikçe gözün içindeki bu doğal mercekte bazı değişiklikler meydana gelir. Kırklı yaşlardan sonra bu saydam mercek deforme olarak yakını gördürme özelliğini kaybeder. Daha sonraki yaşlarda ise saydamlığı da giderek bozulur ve mercek bulanıklaşır, buzlu cam görünümü alır. Katarakt adını verdiğimiz bu safhada hastaların görüntüsü artık bozulmuştur, uzakta ve yakında net görüntü kaybolmuştur. Bu durum göz numarasıyla ilgili olmadığı için gözlük dahi değiştirilse netlik oluşmaz. Bazı hastalar ise patolojik olarak yakını daha iyi görmeye başlarlar,uzak görüntüleri tamamen bulanıklaşır. Katarakt gelişirken her kişide farklı görsel yakınmalar ortaya çıkabilir.

Yakını gözlüksüz okuyamayan kişi ellili yaşlarında yakını artık gözlüksüz de görebiliyorsa ve uzak görüşü bozuluyorsa katarak gelişiyor demektir. Yalnız katarakt sadece ileri yaşlarda ortaya çıkmaz. Genç hastalarda da özellikle kortizon ve benzeri ilaçların uzun süreli kullanımı söz konusu olduysa ortaya çıkabilir. Yeni doğan bebeklerde dahi gözlerde katarakt izlenebilmektedir, ama en sık altmışlı yaşlardan sonra görülmektedir. Kimi hastada görme bulanıklığı şeklinde semptom verir. Bazılarında sadece ışığa aşırı duyarlılık ve ışıkta gözün yoğun kamaşması şeklinde şikayetlere yol açabilir. Tüm bu faktörler katarakt ameliyatı fiyatları konusunda belirleyici olabilmektedir.

 

Katarakt nasıl teşhis edilir?

katarakt ameliyatı fiyatları

katarakt ameliyatı fiyatları

Kataraktın teşhisi son derece kolaydır. Göz muayenesi esnasında özel bir aletle gözle bakıldığında direk olarak görülebilir. En önemli konulardan biri de hastada görme azalmasına neden olan tek konunun katarakt olup olmadığının tespitidir. Bunun için ilave bazı tetkikler yapılır, göz bebeği büyütülerek gözün arka kısmına bakılır. Gözün ön yüzeyinde veya arka tabakalarında farklı sorunların katarakta eşlik edip etmediği tespit edilir.

 

Katarakt hızlı mı ilerler? Ne zaman müdahale gerekir?Kataraktın oluşum hızı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Başlangıç seviyesindeki bir katarakt bazı hastalarda yıllarca hiçbir değişiklik göstermezken, bazı hastalarda aylar içerisinde gözü tamamen kapatacak boyuta ilerleyebilir. Kataraktın tek tedavi yolu cerrahidir, cerrahi dışında herhangi bir damla veya ilacı yoktur. Katarakt ameliyatı için en iyi zamanlama hastanın şikayetlerinin olgunlaşmaya başladığı dönemdir. Katarakt ne çok fazla erken dönemde, ne de bekletilerek geç bir dönemde ameliyat edilmelidir. Bekletilmiş sert kataraktlar cerrahi açıdan her zaman daha fazla risk taşıyan kataraktlardır .Katarakt ameliyatı fiyatları kataraktın yoğunluk derecesine göre de farklılık gösterebilmektedir.

katarakt ameliyatı fiyatları 2018

katarakt ameliyatı fiyatları 2020

Katarak ameliyatı öncesinde hangi hazırlıklar yapılır?

Gözde katarakt tespit edildikten sonra görmeyi azaltan farklı sebeplerin de olabileceği düşünülerek bazı göz tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Özellikle görme merkezinin ve görme sinirinin sağlık durumu son derece önemlidir. Göze takılacak olan merceğin özelliğini belirlemede de bu dokularının sağlık durumu belirleyicidir. Göz bebeği büyütülerek göz arkasına bakılır. Eğer katarakt çok yoğun ve bu nedenle göz arkası izlenemiyorsa ultrasonografi yardımıyla göz arkası dokular incelenir. Tüm bu inceleme ve tetkikler sonrasında gözün içine takılması gereken merceğin cinsi belirlenir ve mercek numara ölçümü yapılır. Artık hasta katarakt  ameliyatına hazır durumdadır.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?Katarak ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Hastanın bayıltılması veya genel anestezi verilmesi gerekmez. Ancak çok özel durumlarda, örneğin hasta çocuksa veya aşırı panik atak yaşayan biriyse  o taktirde genel anestezi de uygulanabilir. Genel anestezi ile yapılan katarakt ameliyat fiyatı lokalle yapılandan daha yüksektir. Normal şartlarda göz damla ile uyuşturulur, operasyon esnasında veya sonrasında herhangi bir şekilde ağrı acı hissedilmez.

Katarak ameliyatında hangi süreçler yaşanır?

Gözün uyuşmasıyla beraber yaklaşık 10 dakika sürecek operasyon başlar. İki göz aynı anda operasyona alınmaz, iki göz arasında birkaç gün veya bir iki hafta beklenebilir. Kataraktlı mercek Fako adı verilen ileri teknolojik bir sistemle gözden uzaklaştırılırken aynı yere göz içi lensi takılır. Tamamen kapalı sistem çalışıldığı için operasyon bitiminde göze herhangi bir dikiş atılması gerekmez.

 

Katarakt ameliyatında gözün içine takılacak merceğin seçimi nasıl olmalıdır?

katarakt ameliyatı fiyatları

katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı esnasında bulanıklaşmış kataraktlı mercek gözden alınır. Onun yerine ömür boyu saydam kalacak ve göz numarasının sabitleyecek yeni bir mercek takılma zorunluluğu vardır. Mercek takılmadan katarak ameliyatı olmaz. Operasyon öncesinde hastanın ve doktorun göze takılacak merceğin cinsi ile ilgili ayrıntılı konuşmuş olmaları ve mutabık kalmış olmaları gerekmektedir. Çünkü farklı mercek seçenekleri söz konusudur.

 

Her mercek türünün farklı bir fiyatı olabileceği için katarakt ameliyat fiyatları mercek cinsine göre farklılık gösterebilir. Eski dönemlerde sadece tek bir seçenek vardı. Göz içine takılan mercek sadece tek odaklı olabiliyordu. Hasta katarakt ameliyatı sonrasında hem uzak hem de yakın için mutlaka gözlük takmak zorundaydı. Mercek teknolojisindeki gelişmeler ile beraber artık ileri nesil akıllı lensler çıktı. Bu çok odaklı mercekler sayesinde hastanın ameliyattan sonra gözlüksüz bir şekilde uzak ve yakını görebilmesi artık mümkün oldu. Akıllı lensler bir nevi gözlük görevi gören göz içi mercekleridir. Akıllı lens takılan gözler katarakt ameliyatı sonrasında bir daha gözlük ihtiyacı hissetmezler.

Katarakt ameliyatı sonrası ilk saatler ve ilk gece nasıl geçer?

Katarakt ameliyatı başarılı bir şekilde sonlandırıldıktan sonra ameliyat edilen göz bir bandajla kapatılır ve gece boyu göz kapalı kalır. Normal şartlarda katarakt ameliyatı sonrası bu süreç tamamen ağrısızdır hastanın herhangi bir yakınması olmaz. Hasta kendisine tarif edilen göz damlalarını kullanmaya aynı gece başlar.

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Katarak operasyonu geçiren hastanın hemen ertesi günkü ilk gün kontrolü son derece önemlidir. Belki de tüm kontroller içerisindeki en önemli kontrol günü bu ilk gün olanıdır. Katarak ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken şeylerin başında bu ilk gün kontrolüne gelmek gelir. İlk gün göz içinde bir reaksiyon olup olmadığına, merceğin yerli yerinde duruyor olup olmadığına bakılır. Gözde herhangi bir enfeksiyon söz konusu olup olmadığına bakılır. Bu konular sonraki süreçlerin sağlıklı ilerleyebilmesi için son derece önemlidir. Hasta sonraki bir ay boyunca birkaç farklı göz damlası kullanacaktır. Bunlar hastaya doktor tarafından tarif edilir. Normal şartlarda hastaya bir hafta, bir ay ve üç ay sonraya rutin kontrol tarihleri verilir.

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

katarakt ameliyatı fiyatları

katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı sonrası günlerde gözün hijyen durumuna dikkat etmek en önemli konudur. Tarif edilen damlaların düzgün bir şekilde saatinde damlatılması, elin göze gitmemesi, gözün ovalanmaması önemli başlıklardır. İki üç gün içerisinde duş banyo yapılabilir, yüz rahatlıkla yıkanabilir. Bandajın açıldığı ilk gün görme belki biraz bulanık olabilir ancak sonraki birkaç gün içerisinde görmek oldukça açılır ve netlik kazanır. Diğer gözün de ameliyatı bittikten sonraki  birkaç gün içinde hasta rahatlıkla araç kullanabilir. Katarakt ameliyatı sonrası dönemde ilk birkaç hafta genel olarak tozlu ortamlarda, sigara dumanlı ortamlarda bulunulmaması gerekir. Yaz dönemi ise mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Ameliyattan sonra 15- 20 gün kadar denize girilmemesi veya girilecekse de yüzücü gözlüğü kullanılması tavsiye edilir.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Hastaların en çok merak ettiği konuların başında katarakt ameliyatının fiyatı gelmektedir. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bu fiyatlar değişkendir. Hastaneye göre, kuruma göre kullanılan merceğin cinsine göre farklılıklar gösterir. Devlet hastanelerinde ve devlet kurumlarında katarak ameliyatı ücretsiz bir şekilde yapılırken bu esnada genellikle tek odaklı standart katarak mercekleri kullanılır. Ameliyattan  yaklaşık bir ay sonra hastaya uzak ve yakın gözlükleri yazılır. Akıllı lens takılan merkezlerde ise kullanılan multifok al merceğin cinsine göre katarakt ameliyat fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yüzden hastanın ameliyatını gerçekleştirecek merkezin kalitesi, teknolojik donanımı, göz cerrahlarının deneyimi katarakt ameliyat fiyatını direk olarak etkileyen faktörlerdir. Akıllı lens ameliyatı  veya katarak ameliyatı olacak hastaların mutlaka gitmeyi düşündükleri merkezin şartlarını telefonla öğrenebilirler. Veya bizzat giderek önceden öğrenmelerinde fayda vardır. Çok farklı hastane statüsü  ve farklı mercek cinsleri olduğu için katarak ameliyatına tek bir fiyat vermek olanaksızdır. Buna bir de kataraktın ağırlık derecesi etki etmektedir. Bekletilmiş ağır vakalar operasyonel teknik açısından zorlayıcı vakalardır ve fiyatları normal kataraktlara göre daha fazla olabilmektedir.

 

Sizde de katarakt problemi varsa ve katarakt ameliyat fiyatları ile ilgili ve katarakt ameliyatı sonrası süreçle ilgili ve katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili  ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilir, bize telefon ve email ile ulaşabilirsiniz. İletişim sayfamızı ziyaret edin.