TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

60.000+
Başarılı Ameliyat

Üveit Nedir
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

Üveit nedir?

Üveit nedir?

Üveit nedir çok araştırılan bir konu olarak İnternet üzerinde araştırılmaktadır. Tüm bilgilerin bir araya geldiği bir açıklayıcı bir makaleyi sizlere sunuyoruz. Gözün iris, siliyer cisim ve koroid’den oluşan tabakalarında (bazen damar tabaka da denilir) meydana gelen iltihaplanmaya “üveit” adı verilir. Üveit gözün uvea tabakasının iltihabıdır. İris (gözün renkli kısmı), silier cisim, koroid (gözün damar tabakası) ve retinayı (ağ tabaka-görme tabakası) tutabilir. Gözün iç kısmını tutan bir hastalık olduğu için görme kaybına yol açabilir. Doğru tanı ve erken tedavi ile görme korunabilir.

Üveit Kimlerde Görülür?

Üveitte sorumlu etkenler çoğunlukla bilinmemektedir, bunları “idiyopatik” olarak adlandırıyoruz. Bir grup üveitler ise vücudun diğer bir bölgesindeki spesifik bir hastalığın eşliğinde görülebilir. Bunlar arasında belsoğukluğu (sifilis), verem (tüberküloz), bruselloz, herpes, ve AIDS gibi enfeksiyöz hastalıklar vardır. Ayrıca kollajen doku ve otoimmün kaynaklı olarak tanımladığımız genel vücut (sistemik) hastalıkları eşliğinde de üveit görülebilir. Bunlara örnek olarak Behçet hastalığı, sarkoidoz, ankilozan spondilit, ve romatoid artrit verilebilir. Yine bazı tümörlerin eşliğinde de üveit gelişebilir. Bu nedenle üveit gelişen hastaların göz doktorlarınca ayrıntılı tıbbi hikayeleri alınmalı ve ayrıntılı göz muayenesi yapılmalıdır. Sistemik hastalık şüphesi uyandıran hastalara ise altta yatan hastalığın ortaya çıkarılması için ilgili vücut muayenesi ve laboratuvar testleri gerekebilir.

Üveit Belirtileri Nelerdir?

Üveit bazı durumlarda hiçbir belirti olmaksızın yalnızca muayenede saptanabilen bir hastalıktır. Hastanın hiçbir yakınması olmasa bile teşhisin konulması için mutlaka muayeneye gereksinim vardır. Ayrıca FFA ve diğer tetkik yöntemleriyle, bir göz hekimi tarafından konunun değerlendirilmesi önemlidir. Üveit ile ilgili olabilecek hastalıkların tetkikleri de gerekebilmektedir.

Başlıca Üveit Belirtileri Nelerdir?

  • İriste damarlanma ve ödem
  • Lensin arkasında vitrenin önünde iltihap hücreleri
  • Gittikçe artan baş ağrıları
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Bulanık görme
  • Göz küresinde veya çevresinde şiddetli ağrı
  • Gözde kızarıklık, uçuşmalar, kamaşma
  • Görmenin azalması
  • Göz yaşarması
  • Görüntüde oluşan lekeler

Üveit Nedir , Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Üveit gözde geri dönüşümsüz hasara yol açabilecek ciddi bir hastalıktır. Mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Tedaviye geç başlandığında hastalık ilerler ve gözbebeğinde şekil bozuklukları, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi gibi kalıcı etkiler bırakabilir.

Tedavi sürecinde, kortikosteroidler ve göz bebeğini büyüten damlalar, inflamasyonu ve ağrıyı azaltırlar. Daha ciddi inflamasyonlar için ağızdan veya damardan alınan ilaçlar, göz çevresi veya göz içine yapılan enjeksiyonlar ve cerrahi müdahaleler gerekebilir.