• Pzt-Cmrts 09:00 - 21:00
 • info@akinakyurt.com
 • 444 0 481
 • 0216 386 8736
TrDeEng
 • Pzt-Cmrts 09:00 - 21:00
 • 444 0 481
 • 0216 386 8736
 • info@akinakyurt.com
 • Türkçe
 • Deneyim

40.000+
Vaka Deneyimi

 • Hasta Sayısı

30.000+
Başarılı Ameliyat

Şaşılık Nedir
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

Şaşılık Nedir ?

Şaşılık Nedir adlı bu makalemizde sizlere şaşılığın sebeplerinden tedavi yöntemlerinden, nasıl teşhis edileceğinden bahsedeceğiz. Bu bilgiler ile birlikte sizlere sık görülen şaşılık tiplerinden de bahsedip bilgilenmenizi sağlayacağız.

Şaşılık Nedir ?

Şaşılık, gözlerin paralelliğinin bozulduğu ve gözlerin farklı yönlere baktığı bir görsel kusurdur. Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Kayma devamlı olabilir ya da ara ara ortaya çıkar. Bazen ise kayan göz düz bakıp diğeri kayma yapabilir. Şaşılık, genellikle çocuklar arasında sık görülen bir durumdur. Bunun ile birlikte şaşılık hayatın ileri dönemlerinde de meydana gelebilir. Kadın ve erkekler arasındaki dağılımı eşittir. Aynı ailede geçiş özelliği gösterebilir yani şaşılık rahatsızlığı için kalıtsal diyebiliriz. Buna rağmen pek çok şaşılık hastalığı olan kişide, şaşılığı olan akraba tespit edilemeyebilir. Kısaca Şaşılık Nedir sorumuza bu cevabı verebiliriz.

Peki Gözler birlikte nasıl çalışır?

Normal olan sağlıklı bir görmede her iki gözde aynı noktaya bakar. Daha sonra ise beyin bu iki resmi birleştirerek üç-boyutlu bir görüntü oluşturur. Bu üç boyutlu görüntü bize derinlik algısı kazandırır. Şaşılıkta ise bir gözde kayma olursa beyne iki farklı resim gönderilir. Ve beyin bu resimleri algılamakta güçlük çekebilir. Küçük bir çocukta beyin, kayan gözden gelen görüntüyü yok sayar ve sadece normal olan, iyi gören gözden gelen görüntüyü algılar. Böylece çocuk derinlik algısını kaybeder. Şaşılık rahatsızlığı çocuklarda bu şekilde seyir ederken erişkinler de farklıdır. Erişkin hastalarda şaşılık meydana geldiğinde genellikle çift görme olayı ortaya çıkar. Çünkü beyin her iki gözden gelen görüntüleri görmeye alışmıştır. Ve kayan gözden gelen görüntüyü malesef ihmal edemez. Göz tembelliği nedir makalemizde de Şaşılık Nedir ve göz tembelliğine etkisi nedir bahsetmiştik. Şimdi birazda bu makalemizde bahsedelim.

Şaşılık ve Göz tembelliği

Çocukluk sırasında her iki göz de paralel ise iyi bir görme gelişmesi olur. Beyin, iyi gören gözün görüntüsünü algılar, tembel gözün görüntüsünü ise ihmal eder. Bu durum, şaşılık hastalığı olan çocukların hemen hemen yarısında görülür. Göz tembelliği tedavisi göz tembelliğinin tedavisi sekiz ile on yaşına kadar yapılmalıdır. Daha sonra tedavisi mümkün olmaz. Birkaç tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki iyi olan göz kapatılıp tembel gözdeki görme güçlendirilerek yapılan tedavidir. Bu tedaviye kapamada denir. Bir başka tedavi yöntemi özel kliniklerde CAM ismi verilen aletlerle seanslar halinde yapılan tedavidir. Bu tedavi şeklinde çocuk bir aletin başına oturtularak dönen çizgiler üzerinden boyamalar yapması, şekil çizmesi ya da bulmaca çözmesi istenir. En az yirmi seanstan oluşur. Üçüncü bir tedavi yöntemi ilaçlardır. Sağlam göze atropin grubu ilaç damlatılarak diğer gözün çalıştırılması esasına dayanır. Bu damla ile sağlam göz bulanıklaştırılır ve tembellik olan diğer gözün iyileşmesi amaçlanır. Bir nevi bu tedavide kapamanın ilaçla yapılanı gibidir.

Göz tembelliği ile konuşurkende Şaşılık Nedir konusuna değinmiş olduk. Tedavi geciktirilirse göz tembelliği kalıcı hale gelebilir. Kural olarak, göz tembelliği ne kadar erken tedavi edilirse sonuç o kadar iyi olur. Bunun için çocuklar, bebekliklerinde ve daha sonra senelerde de en az bir defa olmak üzere göz muayenesinden geçirilmelidirler.

Şaşılığın Sebepleri

Şaşılık hastalığının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Her bir gözün dış kısmına yapışarak hareketlerini kontrol eden altı kas mevcuttur. Ve bu kaslar iki ve dört sayıları şeklinde ayrılarak farklı işlemler yapar. Her bir gözde iki kas, gözü sağa veya sola çeker. Diğer dört kas ise belli açılarda gözü yukarı veya aşağı hareket ettirirler. Gözlerin paralel kalıp belli bir hedefe odaklanabilmeleri için tüm kasların birlikte ve belli bir denge içinde çalışmaları gerekir. Gözlerin birlikte hareket etmesi için de her iki gözdeki kasların uyumlu çalışması gerekir. Göz kaslarını ise beyin kontrol eder. Şaşılık hastalığı aşağıda saymış olduğumuz çocuklarımızda daha sık görülür.

 • Doğum esnasında oksijensiz kalıp bayılan çocuklar.
 • Down sendromu.
 • Hidrosefali.
 • Beyin tümörleri gibi problemleri olan çocuklarda .

Katarakt veya göz yaralanmaları da görmeyi bozup şaşılık hastalığına neden olabilir. Yukarıda da saymış olduğumuz rahatsızlıkları geçiren çocuklarımızın ebeveynler Şaşılık Nedir

Peki Şaşılığın Belirtileri Nelerdir ?

Şaşılığın temel belirtisi düz bakmayan veya bakamayan bir gözdür. Bazen çocuklar güneşte bir gözlerini kapatır veya gözlerinin ikisini birden kullanmak için başlarını eğerler.

Şaşılık Nasıl Teşhis Edilir ?

Şaşılık tanısı göz muayenesi sonucu konur.Tüm çocukların dört yaşına girmeden önce görme muayenesine girmeleri önerilmektedir. Ailede şaşılık veya göz tembelliği hikayesi varsa daha önce de görme test edilebilir. Bebeklerin gözleri genellikle çapraz gibi durur. Küçük çocukların burun kökü geniş ve basık olur, ayrıca gözlerin burun kısmında bir cilt katlantısı bulunur. Bunlar sanki gözlerde çaprazlaşma varmış gibi gösterir. Çocuk büyürken bu yalancı şaşılık durumu kaybolur. Gerçek şaşılığı olan bir çocuğun durumunda düzelme olmaz. Göz hekimi, gerçek ve yalancı şaşılığı ayırt eder.

Şaşılık nasıl tedavi edilir?

Şaşılık tedavisinde amaç:

 • Görmeyi korumak;
 • Gözleri paralelleştirmek;
 • Iki gözle görüşü yani derinliği sağlamaktır.

Tam bir göz muayenesi sonrası göz doktoru uygun tedavi şeklini belirler. Bazı olgularda çocuğunuz için gözlük önerilebilir. Verilen gözlükle kayma tamamen veya kısmen düzelebilir. Bunun dışında gözleri paralelleştirmek ya da katarakt varsa gidermek için cerrahi gerekebilir. Tembel gözü güçlendirmek için sıklıkla sağlıklı gözü kapamak gerekir.

Sık Görülen Şaşılık Tipleri

İçe kayma bebeklerde en sık görülen şaşılık tipidir. Içe kayması olan çocuklar iki gözü birlikte kullanamazlar. Çoğu olguda erken dönemde cerrahi ile gözler paralelleştirilebilir. Içe kaymaya yönelik cerrahi esnasında bir veya iki gözdeki kasların gerilimi ayarlanır. Sıkı olan içteki kaslar yerinden ayrıştırılarak daha geriye alınır. Böylece gözlerin dışa bakışı sağlanır. Bazen dışa baktıran kaslar kısaltılarak gerilimlerinin artırılması ve şaşılığın düzeltilmesi sağlanabilir. Cerrahinin mutlaka kayan göze yapılması gerekmez. Diğer göze yapılan cerrahi de kaymayı düzeltebilir.

Uyumsal içe kayma daha çok iki yaş veya üzerindeki hipermetrop (uzak görüşlü) çocuklarda görülür. Çocuk yakını görmek için gözlerini ayarlayabilir, fakat bu odaklama gayreti (uyum) gözlerin çaprazlaşmasına neden olur. Gözlükler odaklama gayretini azaltarak kaymayı giderirler. Bazen yakın çalışma için bifokal camlar gerekebilir. Gözleri paralelleştirmek için göz damlaları, merhemleri veya prizma denilen özel lensler kullanılabilir.

Dışa kayma birbaşka sık görülen kayma tipidir. Çocuk, uzaktaki nesnelere bakarken meydana gelir. Dışa kayma, özellikle çocuk hayal kurarken, hasta veya yorgunken oluşabilir. Parlak güneş ışığında çocuk bir gözünü kısabilir.

Şaşılık Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Sizlere yazımızın başında Şaşılık Nedir bundan bahsettik. Şimdi ise cerrahi operasyondan bahsedeceğiz. Hiçbir göz cerrahisinde göz küresi yerinden asla çıkarılmaz. Göz kaslarına ulaşmak için gözü örten beyaz zara küçük bir kesi yapılır. Gözün kayma şekline göre belli kaslar üzerinde girişim yapılır. Cerrahi bir veya her iki göz üzerinde planlanabilir. Çocuklara şaşılık cerrahisi planlandığında genel anestezi gerekir. Lokal anestezi ancak erişkinlerde kullanılabilir. İyileşme hızlı olur. Hastalar, birkaç gün içinde normal aktivitelerine dönerler. Cerrahi sonrası gözlük veya prizma gerekebilir. Bazı olgularda sonraki bir dönemde ikinci bir cerrahiye ihtiyaç olabilir.

Sabit şaşılığı olan çocuklarda erken cerrahi daha iyi sonuç verir. Bu nedenle cerrahi gerekiyorsa okul döneminden önce düşünülmelidir. Her cerrahide olduğu gibi göz kaslarının cerrahisi bazı riskleri beraberinde taşır. Bunlar, enfeksiyon, kanama, aşırı skarlaşma ve görme kaybına neden olabilecek diğer nadir sorunlardır. Şaşılık cerrahisi gözlerin paralelleşmesi için genellikle etkin ve güvenilir bir tedavi şeklidir, fakat gözlüklerin veya göz tembelliği tedavisinin yerini alamaz.

Enjeksiyonlar

Bir kasın etkisini azaltmak için özel bir ilaç olan botulismus toksini enjekte edilebilir. Böylece karşı kasın daha gergin çalışması sağlanır. Beş-on hafta içinde ilacın etkisinin kaybolmasına rağmen bazı olgularda kalıcı tedavi sağlanır. Bazı olgularda ise enjeksiyonun tekrarlanması gerekebilir ve cerrahi kadar etkili bir tedavi şekli değildir.

Evet bu şekilde sizlere Şaşılık Nedir ? Nasıl tedavi edilir ? Şaşılık hastalığının çeşitleri nelerdir ? Bunlardan bahsettik eğer sizler de Şaşılık Nedir hakkında ve diğer göz rahatsızlıkları hakkında bilgi almak istiyorsanız internet sitemizi ziyaret edebilir. Ve iletişime geçebilirsiniz.