TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

60.000+
Başarılı Ameliyat

Renk Körlüğü Nedir
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

Renk Körlüğü Nedir ?

 Renk Körlüğü Nedir ? Evet hayatımızı diğer göz hastalıkları gibi çok etkilemiyor gibi görünse bile aslında önemli göz hastalıklarından biridir. Renk körlüğü ile ilgili sizlere önemli bilgiler vereceğimiz bu makalemizde renk körlüğünün sosyal hayatımıza ve iş hayatımıza olan etkilerinden bahsedeceğiz. Bunun dışında tabi ki de Renk Körlüğü Nedir ve tedavileri nelerdir hastalığın boyutları nelerdir bunlardan da bahsedeceğiz.

Renk Körlüğü Nedir ?

Milyonlarca insanda farklı çeşitlerde renk körlüğü veya renk görme bozuklukları diye adlandırılan, doğumsal veya edinsel (sonradan gelişen) olabilen hastalık mevcuttur. Kadınlarda %0,6-0,8 oranında rastlanılmasına rağmen bu oran erkeklerde yaklaşık %10 dur. Bu hastalığın nedeni; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasıdır.
Renk körlüğü, pigmentlerin eksiklik derecesine göre normale yakın görmeden, çok ileri derede karışıklıklara yol açabilecek derecelerde olabilir. Bir çok olguda özellikle aydınlatmanın kötü olduğu ortamlarda soluk renkler gibi canlı renkler de karıştırılabilir. Bunların dışında Renk Körlüğü Nedir konusunda bahsedebileceğimiz konulardan biride renk körlüğünün dereceleridir.

  • Kısmi Renk Körlüğü
  • Tamamen Renk Körlüğü

Kısmi Renk Körlüğü

Evet dediğimiz gibi Renk Körlüğü Nedir konusunda bu konulardan da bahsedeceğiz. Bu tür renk körlüğünde duyu hücrelerinden bazıları eksiktir. Bu durumdan etkilenenlerde sadece işler durumda iki tür koni hücre vardır. Sonuç olarak renk görme önemli ölçüde azalır. Bu durum zaman zaman kırmızı renk görmesi eksik ve kırmızı körü olan şoförler için tehlikeli olabilir. Örneğin sisli havalarda, önünde seyreden aracın arka kırmızı lambası yerine sadece siyah görür.

Tamamen Renk Körlüğü

Akromatopsi olarak bilinen bu rahatsızlık seyrek olarak görülür. Bu durumda olan kişiler rengin tonlarını hiçbir şekilde fark edemez. Aynı zamanda ışığa karşı aşırı duyarlıdır. Her zaman ‘gece modundadır’ ve karanlıkta herşeyi kaba taslak algılar.

Hem doğuştan gelen renk körlüğü hem de iris renk görüş eksikliği genetik bir bozukluk nedeniyle meydana gelir. Erkekler belirgin bir şekilde kadınlardan daha çok etkilenir. Sonradan oluşan en yaygın renk görme bozukluğu sınırlı mavi-sarı görmedir. Sıklıkla meydana gelir, makular dejenerasyon sonucu oluşur. Doğduğu andan itibaren renkleri göremeyen ya da yetersiz gören biri genellikle bu durumun farkında değildir. Bu sorun sadece çevresindeki insanlar o kişinin dikkatine sunduğunda saptanır.

Renk Körlüğü Nasıl Tedavi Edilir ?

Renk körlüğünün tedavisi yoktur. Renk körü olan gençlerin meslek seçimleri sırasında bu rahatsızlığın engel olmadığı meslekleri seçmeleri yararlı olacaktır. Örneğin renk körü olan bir insanın moda, tekstil işlerinde veya renkli kablolarla ilgili işlerde çalışması zor olabilir. Son yıllarda üretilmeye başlayan Chromagen gibi bazı renkli mercekler sayesinde renk körleri renkleri daha iyi ayırt edebiliyorlar. Tabi ki de bunlara alternatif başka tedavilerde mevcuttur. Sizlere Renk Körlüğü Nedir bahsettikten sonra bir kaç tedavi yolundan da bahsettik.

Renk Körlüğü Tanısı 

Renk körlüğünün tanısı değişik renk testleri yardımıyla konabilir. Tanı koymak önemlidir çünkü hem profesyonel yaşamda hem de trafikte sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Aşağıdaki testler uygulanabilir.

Psödoizokromatik plakalar

Bu test rakamları renkli bir arka fonda gösterir (çoğunlukla noktalar halindedir.). Örneğin kırmızı-yeşil renk körlüğünü saptamak için kulllanılabilir.

Farnsworth renkli nokta prosedürü

Burada, hastalar taşları değişik tonlarına göre ayırıyorlar. Bu test biraz daha karışıktır. Mavi renk görme eksikliğini saptamak için kullanılabilir.

Nagel’ in anomaloskopu

Burada, hasta karıştırmak ve çeşitli renk tonlarını belirlemek için dairesel renk test cihazını kullanıyor. Renk körlüğünün derecesine ilişkin bilgi bununla doğrulanmış olur. Kırmızı körlüğünün tanısı en iyi bu testle konur. Boyacı, otobüs şoförü ya da pilot gibi bazı mesleklerde bu bir işe alınmama kriteri olabilir.

Sizlere renk körlüğü nedir konusundan bahsettikten sonra tedavilerinden bahsetmiştik. Ve orada Chromagen lenslerin tedavilerden kullanıldığını söylemiştik. Bu konuyu şimdi biraz daha açmak gerekir ise.

Renk Körlüğü ve Chromagen Lensler

Bizim bu tedavide Chromagen lenslerden bazı beklentilerimiz olmakta. Bunları sıralamak gerekirse

  • Genel Renkleri Algılamada Düzelme
  • Renklerin daha parlak ve net alıgılanması
  • Daha önce algılanamayan renk tonlarının algılanması
  • Renkleri doğru adlandırabilmek (Hastamızın sosyal hayatında bu konu ile ilgili hiç bir çekincesi kalmamalı)

Renk körlüğünün düzeltilmesi hastalara daha güvenli bir hayat sağlar. Örneğin kişinin trafik ışıklarında yaşabileceği tehlikeleri önler.
Yakın zamana kadar renk körlüğü olan hastalar için etkili bir tedavi yoktu. Ve hastalar bu konudaki sorunlarını kendi aldıkları tedbirlerle gidermek zorunda kalıyorlardı.(Örneğin trafik lambalarındaki ışıkları ayırt etmeye çalışmak yerine ışıkların pozisyonuna göre kurallara uymaya çalışmayı tercih ediyorlardı.) . ChromuGenin amacı, günlük hayat koşullarında renklerin algılanmasında düzelmeyi sağlamak olsa da. Olasılıkla renk görme testleri sonuçlarında da önemli derede bir düzelme sağlanacaktır. ChromaGen lens kullanan hastalarda normalde birkaç ay içinde renk algılamada ve özellikle renkleri doğru adlandırmada hızlı bir düzelme sağlanacaktır. Bununla beraber bazı hastalarda sonuç daha hızlı alınabilir. Ve ChromoGen kullanılmaya başlandıktan sonraki birkaç saat içinde renk görme testlerinde başarılı olunabilecek bir düzelme gerçekleşebilir. Bunlarla da dolaylı yoldan renk körlüğü nedir açıklanabiliyor.

Renk Körlüğü ve Sosyal Hayat

Bu renk körlüğü ile ilgili yapılan tedavilerden sonra sorulan sorulardan biri şudur. ChromaGen iş başvurularımda bana yardımcı olabilir mi ? Bu sizin başvurduğunuz işin gerektirdiği özelliklere bağlıdır. Ve daha da önemlisi bu konudaki son kararı işvereniniz verecektir. Birçok olguda renk görmede düzelme pratikte bir miktar karışıklık yaratabilecek düzeyde olabilir, bu da bir miktar soruna yol açabilir. Bu durumda ayrıntılı bir açıklama yapma ihtiyacı doğabilir,bu konuyu iş vereninizle ayrıntılı bir şekilde konuşmalısınız.

Tedaviyle ilgili gelen sorulardan biride. Polis okulu veya askeri akademi sınavlarında ChromoGen?i kullanabilir miyim ?

Her kurumun renk körlüğü olan adayları değerlendirirken dikkate aldığı birtakım standartları vardır. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum yetkililerinden bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almanızı öneriyoruz. Polis okulu veya askeri akademi elemelerinde yapılan renk körlüğü testinde ChromaGen kullanarak başarılı olursam kabul edilir mi? Yukarıda da açıkladığımız gibi bu konu hakkında ancak ilgili kurum yetkililerinin vereceği bilgi esastır. Bizim size önerimiz sınava girmeden önce ChromaGen kullandığınızı yetkililere mutlaka bildirmenizdir. Bizler sizlere renk körlüğü nedir bundan nasıl kurtulursunuz bunlardan bahsediyoruz. Tabi bunun yanında bazı yardımcı bilgiler ile de sizleri bilgilendiriyoruz.