TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

30.000+
Başarılı Ameliyat

No-Touch-Laser-ve-Akıllı-Lens-Arasındaki-Farklar
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

No Touch Laser ve Akıllı Lens Arasındaki Farklar

No Touch Laser ve Akıllı Lens Arasındaki Farklar

Her iki yöntem de gözdeki kırma kusurlarının (miyopi, Hipermetropi, astigmat ve presbiyopi) tedavisi için kullanılır. Gözlük veya lens takmak istemeyen hastalar için uygundur. Her göze No Touch Laser tedavisi uygun olamayacağı gibi her göze Akıllı Lens tedavisi de uygulanamamaktadır.

No Touch Laser, gözün ön tabakasına yani kornea üzerine uygulanır. Yeni nesil bir excimer lazer yöntemidir. Korneadan kesi yapılmaması ve ince korneası olan kişilere uygulanabilmesi en No Touch Laserin en önemli üstünlüklerindendir ve özellikle 18-45 yaş arasına uygulanır.

No-Touch Smart Lazer Tedavisi hangi hastalara uygulanabilir?

Yapılacak testler sonucunda, gözün yapısı detaylı olarak incelenir ve  ameliyata uygun bulunan hastalara No Touch Lazer tedavisi uygulanır. Göz yapısı uygun bulunan, hipermetrop, miyop ve astigmatlara uygulanabilir. No Touch Lazer tedavisi, göz yapısı uygun olan uzak ve yakın görme sorunu olan tüm hastalara uygulanabilir. Özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan hastalarda da No Touch Lazer tedavisi uygulabilir.

Akıllı Lens, göz içindeki doğal merceğin temizlenerek takıldığı bir tedavi yöntemidir. Lazer uygulanan kornea tabakasının arkasında bir yere yerleştirilir yani ikisi farklı dokulara uygulanır. Özellikle 40-45 yaş üzerinde göz içi merceği yaşlanır ve yakına odaklanma özelliğini kaybeder o nedenle çözüm, sorunlu yeri tedavi etmektir. Korneaya yapılacak lazerler bu yaştan sonra ömürlük olamadığından Akıllı Lens doğru bir tedavi yöntemidir. Önceden lazer olsanız bile göz içi merceği yaşlandığında akıllı mercek tedavisi olabilirsiniz. Akıllı lens uygulanan hastalarda her göz kendi başına hem uzağı hem yakını görebilecektir. Numara artık ömür boyu ilerlemeyecektir.

Akıllı Lens Kimlere Takılabilir?

  • Katarakt sorunu olan ve katarakt ameliyatından sonra hem uzağı hem de yakını gözlüksüz olarak görmek istiyorsa Akıllı Lens tedavisi ilk seçenek olmalıdır.
  • 40 yaşının üzerinde olan kişiler, uzakta veya yakında ya da her ikisinde de görme sorunu yaşayanlar gözlüklerinden ömür boyu kurtulmak istiyorsa Akıllı Lens tedavisine aday olabilirler.
  • 40 yaşından daha genç hastalarda ise, eğer göz numarası lazer yöntemlerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse akıllı lens tedavisine aday olabilirler.
  • Daha önce lazer operasyonu uygulanmış kişiler de, eğer göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle görme azalması, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa akıllı lens ile düzeltilebilirler.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanabilir?