TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

30.000+
Başarılı Ameliyat

Makrovision ameliyatı sarı nokta hastalığı
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

Macrovision (Makrovizyon) Ameliyatı

Macrovision (Makrovizyon) Ameliyatı ile Sarı Nokta Hastaları Daha İyi görebilecek

Sarı nokta hastalığı, ilerleyen yaşla birlikte gözlenen görme azlığının en önemli sebebidir.Hele hastalık ilerleyip görme merkezinde atrofi oluşunca maalesef hastaların görmesi çok azalmaktadır. Eskiden bu hastaları sadece takip edip yapılan tetkiklerle hastalığın yavaş yavaş ilerlediğini ve görmelerin azaldığını izlerdik.Şimdi ise Macrovision (Makrovizyon) ameliyatı ile çok az gören gözlerin bile görmesini arttırmak mümkün. Macrovision ameliyatı sarı nokta hastalığına sahip ve görmesi çok az olan hastaların çoğuna uygulanabilir.

Bu operasyon retinanın görme merkezini etkileyen hastalıklardan dolayı merkez görmesi ve dolayısıyla uzak ve yakın görmesi düşmüş hastaların mevcut hastalıklarını tedavi etmeden ancak retinaya düşen görüntüyü büyüterek, maküla hastalıklarına rağmen uzak ve yakında daha iyi görmelerini sağlayan cerrahi işlemdir. Bu ameliyat ve sonrasında kullanılan gözlükler ile hastanın retinasına düşen görüntüler büyütülmekte ve sarı nokta hastalığına rağmen daha iyi görme sağlanmaktadır.

Macrovision ameliyatının en önemli özelliği;

[box] uygun gözlerde katarakt ameliyatı ile birlikte uygulanabileceği gibi, katarakt ameliyatı geçirmiş gözlere de çok kısa bir işlemle uygulanabilmesidir.[/box]

Bu işlemin uygulanmasında esas prensip göze takılan lensler ve ameliyat sonrasında uzak ve yakın için kullanılan gözlükler ile gözü bir teleskop sistemi haline getirmektir.Bu işlem yaşlı ve ileri sarı nokta hastalığı sebebi ile görmesi azalan ve günlük işlerinde zorlanan yakında okuyamayan hastalar için yeni bir umut ışığıdır.

Kataraktı olan ve sarı nokta hastalığı olanlarda katarakt ameliyatı ile birlikte uygulanabildiği gibi daha önce katarakt ameliyatı olmuş sarı nokta hastalarına da çok kısa bir işlemle uygulanabilir. Yani hastaların daha önce ameliyat olması bu uygulama için bir engel değildir.

Yıllardır ilerlemiş kuru tip, veya atrofik sarı nokta hastalığında sadece hastaları tetkikler ile takip edebilirken Macrovision uygulaması ile bu hastaların hastalıklarını tedavi etmeden uzak ve yakın görmelerini uygulama sonrası kullanılan gözlükler ile arttırmak mümkündür.

Sarı nokta bölgeleri (makula) bir nedenden dolayı bozulmuş genç makülopatili hastalarda da hastaların kendi lenslerine dokunmadan yerleştirilen ikinci lensler ile bu tedaviyi uygulamak mümkündür. Yani bu yöntem sadece yaşa bağlı sarı nokta hastalarında değil, tavuk karası gibi sarı nokta bölgesini tutan makulanın dejeneratif bir çok hastalığında da etkilidir.

Artık Macrovision ameliyatı ile her yaştan sarı nokta hastaları, genç veya yaşlı,  hem uzak hem de yakında gözlükleri ile daha iyi görebilecekler.