Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı halk arasında Lazer Göz Çizdirme olarak anılır.  Göz ameliyatının tıbbi adı Excimer Lazer Göz Ameliyatı olarak geçmektedir. Bu göz ameliyatının amacı uzak ve yakın her mesafeden görüş sağlanabilmesidir. Gözlük veya lens kullanmak istemeyen, sağlıklı görmeyi amaçlayan kişilere uygulanır.

Göz Çizdirme – Excimer Lazer Ameliyatı Nedir?

Lazer Göz çizdirme ameliyatı lazer yardımı ile yapılan bir göz ameliyatı operasyonudur. Gözün görme bozukluklarını tamamen ortadan kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır. Tüm görme kusurlarında uygun hastalarda hiçbir yan etki olamadan uygulanan bir ameliyattır.

Genel olarak göz çizdirme ne demektir konusunu ele aldık. Şimdi hastalık başına tek tek ele alma ve bilgilendirme kısmına geçebiliriz.

Lazerle Miyop Tedavisi

Lazerle miyop tedavisi olmak isteyen kişiler yakını net olarak görebilirken uzağı net göremezler. Bunun ana sebebi gözün korneasına gelen ışınların yanlış şekilde kırılmasıdır. Yanlış kırılan ışınların retinanın ön kısımlarına doğru odaklanması sebebi ile Miyop Göz Hastalığını ortaya çıkarır. Miyop göz çizdirme ameliyatı çok büyük görme kusurlarına sahip olan bir kimse için dahi uygulanabilmektedir. Her gözün kendine özgü problemleri olduğu için kişinin ameliyattan önce mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Hastalığın derecesi ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak Miyop Göz Lazer Ameliyatı hakkında kesin tanı konulmalıdır.

Lazerle Hipermetrop Tedavisi

Lazerle hipermetrop tedavisi olmak isteyen kişiler yakını net olarak göremezler. Göze gelen ışınların korneada yanlış kırılması ve retinanın arka kısmına odaklanması sonucu oluşur. Bu duruma maruz kalan hipermetrop hastalar. Göz hastalığının derecesine göre uzak ve yakını veya sadece yakını net göremez veya bulanık görürler.  Lazerle hipermetrop göz çizdirme ameliyatı ile yüksek kırma kusuru olan hastalar da tedavi olabilirler.

Lazerle Astigmat Tedavisi

Lazerle Astigmat tedavisi olmak isteyen kişiler sürekli olarak bulanık görürler. Korneaya gelen ışınların yanlış kırılması ve görüntüyü tek bir noktada odaklayamamasından dolayı ortaya çıkar. Yüksek astigmat göz kusuru olan kişiler de lazerle astigmat tedavisi olabilirler.

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Excimer Lazer olarak adlandırdığımız operasyon halk arasında göz çizdirme ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Göz çizdirme ameliyatı öncelikle göz kusuruna sahip olan kişilerin yaşam kalitelerini artırmayı amaçlar. Yaşam kalitesinin artırılmasındaki en önemli detaylardan biri. Hastaların ömür boyu iyi görmeleri ve bir daha aynı göz problemleriyle karşılaşmayacakları bir ameliyatı geçirmektir.

Hastanın sağlık durumu, yaşı ve herhangi bir şekilde başka bir rahatsızlığı olup olmadığı tespit edilmelidir. Daha sonra hangi Göz Lazer Ameliyatı tekniği ile görme kusurunun giderileceği tespit edilmelidir.

Excimer Lazer Teknikleri ve Türleri

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı Günden güne gelişen teknolojiler ve yeni göz lazer ameliyatı teknikleri ile birlikte yeni çözümler ortaya çıkmıştır. Bu göz çizdirme ameliyatı tekniklerinin daha detaylı ve kapsamlı bilgilendirme amaçlı yazılarımızı yine sitemizden takip edebilirsiniz.

Nasıl ki, her hastaya aynı ilaç verilemeyeceği gibi her hastaya da aynı göz lazer ameliyatı tekniği uygulanamaz. Bu yüzden kullanılacak olan lazer tekniği gözün yapısına ve hastanın durumuna göre kişiye özel olarak belirlenmelidir. Genel olarak 3 tür göz lazer ameliyatı türü bulunmaktadır. Hangi ameliyata karar verileceği yapılacak olan ön tetkiklerden sonra sağlıklı bir şekilde belirlenmektedir.

PRK ve LASEK Yöntemi

TransPRK ve Lasek yöntemi birbirinden farklı 2 yöntemdir. Bu yöntemlerle göz kusurlarından tamamen kurtulmak mümkündür. Bununla birlikte daha detaylı bilgiyi yine sitemizde bulabilirsiniz.

Daha öncelerden sıklıkla kullanılan bu yöntemin (prk) ileri teknıloji ile birlşemesiyle No Touch Lazer ortaya çıkmıştır. No Touch Laser yönteminde göz çeperine herhangi bir şekilde bıçak veya başka bir lazer cihazı ile müdahale edilmez. Göz çeperi kesilmez. Uzaktaki bir ışık kaynağına yaklaşık olarak 30 saniyeden daha az bir süre bakmak yeterlidir.

PRK yönteminin daha az kullanılıyor oluşu lazer işleminden önce gözün en dışındaki epitel dokunun eritilerek kaldırılmasından dolayıdır.

Lasek ameliyatı yönteminde ise epitel doku alkol yardımı ile yumuşatılır. Daha sonra tabaka şeklinde kaldırılır ve lazer işleminden sonra tekrar yerine koyulur. Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 hafta içerisinde epitel doku tekrar gözün üst kısmına kaynaşır. Bu lazer yönteminde gözün tekrar iyileşme süresince ağrı olmaz ancak gözün dikkatli kullanımı gerekmektedir. Bazı hastalarda bu iyileşme süresi 3 haftaya kadar çıkmaktadır.

Lasik ve iLasik Yöntemi

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı Bir önceki bahsettiğimiz PRK ve LASEK yöntemlerinden daha ileri bir tekniktir. PRK ve Lasek ile yapılan ameliyatlarda epitel dokunun mutlaka kaldırılması ve ameliyat bittikten sonra yerine koyulması gerekmektedir. Lasik Göz Ameliyatı yönteminde ise bu epitel doku kaldırılmaz. Özel bir cerrahi araç sayesinde korneanın üst kısmında kapakçık şeklinde bir kesik açılır. Bu sayede alt dokuya ulaşılır ve hastanın ihtiyacı olan tedavisi gerçekleştirilir. Ameliyat tamamlandıktan sonra epitel doku zaten yerinde var olduğundan hızlı bir şekilde kaynaşır. Lasik göz ameliyatı yöntemi ile diğer ameliyat tekniğine göre çok kısa bir sürede iyileşme sağlanır. Sadece birkaç saat batma yanma olabilir, ağrı olmaz. Aynı zamanda göz kuruluğu gibi problemlerin oluşmaması ve gözün hızla tekrar iyileşebilmesi için göz damlaları verilir. Verilen göz damlaları muntazaman kullanılmalıdır.

Ilasik Göz Ameliyatında ise diğer göz ameliyatı tekniklerinden farklı olarak bıçak kullanılmadan kornea kesilir. Diğer yöntemlerde epitel doku özel bir cerrahi bıçak yardımı ile yerinden alınarak veya kesi oluşturarak yapılıyor. Ancak ILasik yönteminde  bıçak yerine lazer ışını kullanılarak korneada kesi yapılır.

TransPRK ( No Touch Lazer ) Yöntemi

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı Uygulanan en iyi yöntemlerden biri ve anlattığımız en ileri teknolojik yöntem No Touch Lazer yöntemidir. Türkçede de Göze Temassız Lazer yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemi en iyi yöntem olarak öne çıkartan özelliklerini anlatalım.

No Touch Lazer yöntemi ile göze herhangi bir şekilde dışarıdan müdahale edilmeksizin göz lazer ameliyatı gerçekleştirilir. Bu yöntem ile ameliyat olan hastaların gözün üzerinde herhangi bir kesi veya delik oluşmadan tedavisi tamamlanır. Sadece 1 dakika gibi bir sürede göze gelen lazer yardımı ile uzak ve yakını görememe sorunları tamamen ortadan kalkmaktadır. İşlem sonrasında gözlerin bandaj ile kapatılmasına gerek yoktur. Aynı anda 2 göz birden ameliyata alınabilir. Göz ameliyatı olan hastalar genellikle 24-36 saat içerisinde gözde oluşan batma hissi, göz kızarması gibi şikayetlerden kurtulurlar. Genellikle tam olarak sağlıklı görme 4 gün içinde tamamen sağlanmış olur. Hastalar gözleri açık bir şekilde herhangi bir bandaj takmadan tedavilerini bitirirler. Göze uygulanan tedaviler ömürlük tedavilerdir.

Göz Lazer Ameliyatı Sonrası

Lazer ile göz çizdirme ameliyatı sonrasında da her ameliyattan sonra görülebilen basit sorunlarla karşılaşılabilinir. En gelişmiş yöntem olan No Touch Lazer yönteminde birkaç gün içinde hastalar günlük yaşamlarlarına dönerler . Lazer göz ameliyatı sonrasında küçük diyebileceğimiz kızarma gözde batma hissi olabilir. Bunlar doğal sonuçlardır ve kısa bir süre içerisinde kaybolmaktadır. Burada göz kuruluğunun engellemesi için verilen göz damlalarının kullanılması önem taşır. Verilen göz damlalarının  düzenli kullanımı sonrasında hızla iyileşme görülür.

 

© 2017 AkinAkyurt.com - by BWD

Hemen İletişim        0216 386 8736


Sınırlı Sorumluluk Beyanı
akinakyurt.com'un içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zama bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Tüm hakları saklıdır