katarakt ameliyatı

Katarakt Tedavisi

Katarakt Ameliyatı dünya genelinde en sık uygulanan göz tedavilerinden biridir. Dünyada az görme nedenlerinin en başında yer alan katarakt, genellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Doğuştan gelen metabolik hastalıklara bağlı olarak da katarakt oluşabiliyor. Görmedeki bozukluk aynı zamanda yaşam kalitesini düşürerek ameliyatı zorunlu kale getiriyor. Bugün geldiğimiz dönemde katarakt ameliyatları çok rahatlıkla yapılabilmektedir.

Katarakt Nedir?

Katarakt göz içerisindeki doğal merceğin saydamlığını ve şeffaflığını kaybederek görme yetisinin azalmasına yol açmasıdır. Genellikle 40 yaş üstü hastalarda görülse de nadir olarak bebeklerde ve genç yaştaki bireylerde de görülmektedir.

Katarakt:

  • Bebeklik çağında görülen konjenital katarakt
  • Metabolik hatalıklara bağlı olarak çıkan Metabolik Katarakt
  • İleri yaş kataraktı olarak 3’e ayrılmaktadır.

 

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın en önemli belirtisi görme yetisinde kayıplar ve bulanık görmedir. Kataraktın ilerleme hızı da tipine ve çevresel faktörlere bağlı olarak çok hızlı ya da çok yavaş olabiliyor. Yetersiz beslenme, C vitamini eksikliği ve UV ışıklarına çok fazla maruz kalmak da kataraktın gelişmesini hızlandıran faktörlerdendir.

Bebeklik döneminde kataraktın en belirgin özelliği göz bebeğinin içinde beyaz leke oluşmasıdır. Ancak her zaman beyaz leke oluşmayabiliyor. Bunun için bebekler doğduktan sonra, uzman bir göz hekimine getirip muayene edilmelidir. Bu sorun ne kadar erken teşhis konulup teşhis edilirse göz tembelliği ve şaşılık ihtimali o kadar düşürülebilir.

Katarakt Ameliyatı Hakkında

Katarakta cerrahi müdahale yapılarak bu sorundan kurtulunabiliniyor. Kataraktın fazlaca kalınlaşmasına izin vermemek gerekir. Günlük faaliyetleri aksatacak seviyede bir katarakt varsa örneğin. Kitap ya da gazete okurken zorlanma, televizyon seyrederken zorlanma yaşıyor musunuz?  Ya da araba sürerken görmekte sıkıntılar var ise Katarakt Ameliyatı yapılması gerekiyor demektir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde ve bizde kornea üzerinden 2-3 mm lik küçük bir kesiden göz içine girilerek işlem gerçeklştirilir. Yara yeri kendisi kapanır, dikiş atmak gerkemez. Tamamen laparoskopik kapalı bir cerrahidir. Ameliyat süresi yaklaşık 15 dakidadır. Ancak bazı zor vakalarda bu süre uzamaktadır. Gerekli yerde genel anestezi ile hasta uyutularak operasyon yapılmaktadır. Çoğunlukla gözün sadece damla ile uyuşturulması yetmektedir, iğneye bile gerek yoktur.

Katarakt Hemen Düzeliyor Mu?

Katarakt Ameliyatı başarı ile geçtikten sonra hasta 1-2 gün içerisinde normal faaliyetlerine dönebilmektedir. Ancak zor ve bekletilmiş vakalarda iyileşme 1 haftayı bulabilmektedir. Göz sadece 1 gece kapalı tutuluyor ve daha sonra 2-3 haftalık göz damlası tedavisi uygulanıyor. Gözü bu süre içesinde tozdan ve dumandan korumak gerekiyor, enfeksiyon kapmaması için damlaları düzenli kullanmak gerekiyor.

 

katarakt ameliyatı

katarakt ameliyatı

Katarakt Ameliyatı Riskli midir?

Katarakt ameliyatı oldukça güvenlidir ve sonuçları hemen hemen her zaman çok iyidir. Kurallara uyulduğunda hijyene dikkat edildiğinde bir komplikasyonla karşılaşılmaz. Son yıllarda gelişen teknoloji ile hasta memnuniyeti oldukça yukarılara taşınmıştır.
Katarakt ameliyatının başarılı olmasının en önemli etkeni cerrahın iyi bir cerrah olması ve seçilen merceklerdir. Mercekler kaliteli olmalıdır ki ameliyat sonra görme kalitesini artırabilsin. Bu nedenle ameliyattan önce doktorunuzun mercek seçimini iyi yapması gerekmektedir .Katarakt ameliyatı fiyatları mercek seçimine göre farklılıklar gösterebilmektedir .Katarakt ameliyatında kullanılan mercekler yurt dışından ithal edilmektedir. Hastalarımıza en iyi hizmeti verebilmek için dünya genelinde ismini duyurmuş firmalardan mercekler alınmaktadır. Lazerli katarakt ameliyatı çok iyi mercekler kullanılarak yapılmaktadır.

Katarakt Tekrar Oluşur Mu?

Katarakt hastalığı genellikle tekrarlayan ve hastalarda tekrar görülen bir hastalık değildir. Ameliyattan sonra hayatınıza sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz.

© 2017 AkinAkyurt.com - by BWD

Hemen İletişim        0216 386 8736


Sınırlı Sorumluluk Beyanı
akinakyurt.com'un içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zama bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Tüm hakları saklıdır