Katarakt Ameliyatı Nedir

Katarakt Ameliyatı Nedir

Katarakt Ameliyatı Nedir ? Katarakt Ameliyatı insanın dışa açılan penceresi olan gözlerininin görme yetisini düzelterek yaşam kalitesini artırırdığı gibi yaşam süresini de uzatabilir. Ameliyattan önce görmeleri yetersiz olan hastalarımız operasyon sonrası hem net hem de gözlüksüz görebilmekten dolayı çok mutlu olmaktadırlar.

Katarakt Ameliyatı Nedir ?

Peki bu katarakt nedir ? Katarak insan gözündeki doğal merceğin bulanıklaşıp, elastikiyetini kaybetmesi ve renk değiştirerek artık saydamlıktan opaklığa geçmesidir. Gözlerimizdeki kendi merceğimiz normalde saydam yapıda olup hemn irisi dokusunun arka kısmında bulunmaktadır. Merceğin görevi kendi şeklini değiştirerek göze gelen ışığı arka kısımda bulunan retinaya odaklamaktır. Gözde katarakt geliştiğinde mercek artık kendini odaklayamaz ve görüntüler netliğini kaybeder. Işığa karşı hassasiyet artar, gece görmeleri bozulur ve renk kontrastları kaybolur. Katarakt bir nevi insan vücudu gibi özellik gösterir, yaş arttıkça katarakt da bu yaşla birlikte olgunlaşır.

Katarakt Ameliyatı Nedir

Katarakt Ameliyatı Nedir

Katarakt 50 yaş üzeri populasyonda görme yetisinin azalmasındaki en önemli sebeptir. Katarakta risk oluşturabilecek en önemli faktörler ;Ailevi genetik geçiş, güneş ışınları, sigara, obezite(fazla kilo), yüksek tansiyon, şeker hastalığı, uzun süre steroid kullanımı ve yüksek miyopidir.

 

 

Katarakt her zaman engellenebilir bir durum olmamakla beraber bazı basit önlemlerle gözlerimiz korumamız mümkündür :
E vitamini yönünden yoğun yiyecekler tüketmek.
Lutein ve zeaksantin gibi karotenidler kullanmak.
Omega-3 gibi yağ asitleri kullanmak.

Sağlıklı beslenme, vücut sağlığına genel olarak dikkat etmek, sigara kullanmamakdır. Uzun süre güneşe marız kalmamak gibi önlemlerle katarakt gelişimi riskini azaltabiliriz.

Katarakt Ameliyatı Nedir ?

Kataraktın cerrahi dışında tedavisi yoktur ve tüm dünyada en sık yapılan göz operasyonu katarakt ameliyatıdır. Her ameliyat gibi katarakt ameliyatının da bazı riskleri vardır. Yapılan en sık ameliyat olması nedeniyle artık teknik tam olarak oturmuştur. İyi cerrahlar söz konusu olduğunda sorun çıkmamaktadır. Eskiden olduğu gibi genel anestezi verilerek ve hastanede yatırılarak yapılan ameliytlardan değildir. İşlem lokal damla anetezisi ile 10 dakika içinde gerçekleşir ve hasta aynı gün eve döner.
Katarakt ameliyatının başarılı olması için birinci faktör cerrahın ameliyat tecrübesidir. Sonra hastane seçimi, göz içine takılacak merceğin seçimi gibi faktörler gelir. Katarakta dair daha bir çok bilgi ve kafanıza takılan sorular için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

© 2017 AkinAkyurt.com - by BWD

Hemen İletişim        0216 386 8736


Sınırlı Sorumluluk Beyanı
akinakyurt.com'un içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zama bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Tüm hakları saklıdır