Katarakt Ameliyatı ile Tedavi

Katarakt Ameliyatı ile tedavi gören hastalarımız gözlerindeki bulanıklıktan kurtuldukları için oldukça mutlular. Eski zamanlarda henüz fako tekniği yokken katarak ameliyatı için kataraktın sertleşmesi beklenmekteydi ama artık sertleşme ve kalınlaşma beklenmemektedir. Çünkü katarakt ne kadar sertleşirse katarakt ameliyatı o kadar zor olmaktadır.

Katarakt Ameliyatı ile Tedavi işleminden sonra hastalarımıza bir kaç gün araba sürmelerini tavsiye etmiyoruz. Belli bir süre ağır kaldırmamalarını söylüyoruz. Bunun nedeni vücut içi basıncını artırmamak ve göz içi dokuları zorlamamak. Ağır kaldırmama dışında, yüzme güneşlenme, aktif sporlar (futbol vs) gibi konularda bir kaç hafta beklemelerini öneriyoruz. Katarakt ameliyatından sonra iki gözün iyileşmesi sadece birkaç gün sürmektedir. Hastalar gündelik aktivitelerine ameliyattan hemen bir gün sonra bile başlayabilmektedirler.
Katarakt ameliyatı sonrasında yaklaşık bir ay boyunca antibiyotikli ve steroidli göz damlaları kullanılır.
Katarakt Ameliyatında hastanın yapısı bozulmuş bulanıklaşmış göz merceği uzaklaştırılır ve yerini yapay lensler alır. Bu takılan göz içi lensleri hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Bu farklılığın sebebi ise kişi ve kişilerin yaptıkları işlerin birbirinden farklı olması, farklı görme aktivitelerine ihtiyaç duymalarıdır.
Katarakt Ameliyatı işleminde Akıllı lensler (göz içi kalıcı lensler) de kullanılır. Katarakt ameliyatı sırasında hastanın gözüne tek odaklı veya çok odaklı mercekler kullanılmaktadır. Takılan bu mercekler tek odaklı iseler gözlük görevi görmezler. Çok odaklı mercekler (akıllı göz içi kalıcı lensler) ise gözlük görevi görürler ve hasta ameliyattan sonra gözlük de kullanmaz.

Katarakt Ameliyatı

"<yoastmark

Katarakt ameliyatı planlanırken ayrıntılı muayene sonrasında ve hassas göz tetkik cihazlarıyla hastanın göz içine takılacak mercek numarası belirlenir. Artık bu belirlenmiş mercek hastanın kendi merceğinin yerine geçecektir. Yaklaşık 10 dakika süren bir operasyonla işlem tamamlanır, tamamen ağrısızdır. Göz damla ile uyuşturulur. Katarakt ameliyatından sonra hastanın gözüne yerleştirilen akıllı lensler kalıcı olduğu için hasta artık gözlüksüz görebilecektir. Ne uzak ne de yakın için gözlük ihtiyacı durulmaz. Operasyon sonrasında hastanın tek yapması gereken şey, yazılan damlaları harfiyen saatinde damlatmak ve genel önerilere uymaktır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası ile ilgili bilgi almak için “Katarakt Ameliyatı Sonrası” yazımızı inceleyebilirsiniz.