• Pzt-Cmrts 09:00 - 21:00
 • info@akinakyurt.com
 • 444 0 481
 • 0216 386 8736
TrDeEng
 • Pzt-Cmrts 09:00 - 21:00
 • 444 0 481
 • 0216 386 8736
 • info@akinakyurt.com
 • Türkçe
 • Deneyim

40.000+
Vaka Deneyimi

 • Hasta Sayısı

30.000+
Başarılı Ameliyat

Hipermetrop nedir
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop halk arasında yakını görememe olarak bilinmektedir. Yakını göremeyen hastalarımız bizlere hipermetrop oldum diyebilmektedir. Çünkü nu hastalık herkes tarafından bilinen bir hastalıktır. Hipermetrop hakkında tıbbi olarak anlatmak gerekirse, Kornea ve mercekte kırılan ışınlar görme merkezinin arkasına odaklanır. Yakını görememe sorunu ortaya çıkar. Ancak ışınların ağ tabakasının üzerine düşmesi için mercek eğriliğinin artması gerekmektedir. Mercek eğriliğinin bir noktadan sonra eğimini arttıramaması yakını görmede sorun meydana getirir. Yakındaki nesneleri odaklamakta zorlanan mercek, eğriliğini arttırmaya çalışır. Bunun sonucunda baş ve göz de ağrılar görülmektedir.

Hipermetrop nedir
Hipermetrop nedir

Hipermetrop Nedir Neden Olur?

Hipermetrop doğuştan gelen bir hastalık olabileceği gibi, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Göz etrafında ağrı, göz yorulması, gidip gelen bulanıklık, kolay dikkat dağılması gibi şikayetler ile başlar ve bunlar özellikle uzun süre yakın mesafe çalışmalarında oluşur.

Hipermetrop kişilerde görme kalitesi yaşla doğru orantılıdır. Genç hipermetroplar hem uzağı hem de yakını daha iyi görebilirler. Yaşa bağlı olarak uyum sürecinin kuvvetli olması görüntü kalitesini doğrudan etkilemektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yakında meydana gelen görme kusuru uzakta da etkisini göstermeye başlar. Zamanla yorgunluk ve ağrıya neden olan hipermetrop uygun derecelerdeki gözlük veya lens desteğine ihtiyaç duyar.

Hipermetrop herkeste doğuştan var olan bir görme kusurudur. Ancak genç yaşlarda göz kaslarının daha kuvvetli olmasıyla birlikte merceğin daha esnek olması uyum sürecini kolaylaştırarak sorunun farkına varılmasını engeller. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte yakını görme kusurunu kaçınılmaz olacaktır. Her dönem gitgide ilerleyen hipermetrop derecesi zamanla gözlük desteğine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca bir görme kusuru olan hipermetropinin oluşmasında genetik faktörlerde etkili bir rol oynayabilir.

Hipermetrop nedir

 

Hipermetrop Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

 

 1. Gözlük ve kontakt lens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Lazer yöntemiyle hipermetropi tamamen tedavi edilebilir.
 2. Lazer tedavisi ile hipermetrop hastalığından kurtulmak için;
 3. 18 yaşının üzerinde olmak
 4. Göz numarası hipermetroplarda 4 numaraya kadar olmak. Bazı özel durumlarda 6 numaraya kadar çıkabilir.
 5. Son 1 yıl içerisinde göz numaraları değişmemiş veya çok az değişmiş olmak
 6. Gözlerde keratokonus, retina vb. başka bir hastalık bulunmamak
 7. Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalık sahibi olmamak
Hipermetrop Nedir?

Uzun süre bilgisayar başında çalışanlara dikkat ederseniz göz kırpma refleksleri oldukça azalmıştır. Normalde daha sık göz kırptıkları gözlemlenen kişilerin bilgisayar başında dikkatlerini yoğunlaştırdıktan dolayı daha az göz kırptıkları görülmüştür. Bu nedenle göz kırpma refleksinin azalması gözün nemlilik oranını azaltarak gözde batma ve yanma hissi oluşturur. Yakın mesafede dikkat gerektiren işlerde çalışan, tozlu ve kirli hava koşullarında çalışanların lens kullanımı önerilmemektedir.

Son dönemlerde görme kusurlarının tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biri de lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde elde edilen başarının yanı sıra bir süre sonra gözlük numarasına geri dönüş söz konusu olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Renk Körlüğü Nedir? yazımızı linkten okuyabilirsiniz.