TrDeEng
TrDeEng

40.000+
Vaka Deneyimi

60.000+
Başarılı Ameliyat

Göz Anjiyosu Nedir
Op. Dr. med. Akın Akyurt

Op. Dr. med. Akın Akyurt

1968 de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1986 da İstanbul Erkek Lisesini okul birincisi olarak bitirerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini kazandı. 1992 de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Alman hükümetinin kendisine verdiği Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD ) bursu ile Almanya Köln Üniversitesi Göz Kliniğinde Prof. Dr. med Krieglstein ‘ ın yanında göz ihtisasına başladı.

Göz Anjiyosu Nedir? Göz Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Göz Anjiyosu Nedir

Göz anjiyosu, anjiyografik olarak gözün görüntülenmesi. Şeker hastalığı yüksek tansiyon göz tümörleri gece körüğü ve retina bozukluklarının tanısını yapmaya yardımcı olur. Göz anjiyosu gözün arkasında bulunan retina ve koroid denilen sinir tabakasını, bunun destek dokusunu incelemeye yarayan bir tekniktir. Hastalara kasıktan ya da el bileğinden yapılan girişle fluoresein denen ilaç enjekte edilerek uygulanır. İlaç damardan ilerleyerek kalbe, vücuda retina ve koroid damarlarına kadar gider. Bu sırada özel bir kamerayla görüntüleme yapılır. Turuncu renkli ilaç üstüne mavi ışık tutulursa yeşil renkli yansıma yapar. Bu nedenle ilerlediği damarlarda net bir görüntü verir. Tıkanıklıkların ve daralmaların tespitine, sıvı kaçaklarının belirlenmesinde, kanlanma bozukluğu olan yerlerin tespitinde kolaylık sağlar.

Göz Kusurları Kimlerde Görünür?

Göz problemleri genellikle diyabet hastalarında daha fazla görülmektedir. Çünkü hücreler glikoz emilimi yapamadığı zaman kanda glikoz seviyesinin yükselmesi çoğalır. Bu da damarlarda bozulmaların yaşanmasına sebep olur. Fakat vücutta bu durumdan ilk etkilenen göz olmaktadır.

Gözün arka tarafında bulunan damarların görüntüsünün daha net alınabilmesi için öncelikle göz bebekleri büyütür. Sonrasında koldaki toplardamardan bir iğne ile verilen boya maddesi kan dolaşımı ile birlikte göze geldiğinde gözün daha net görüntülenmesini sağlamaktadır.

Bu şekilde göz sorunların tespit edilmesi halinde, uygulanan tedaviden daha kısa sürede sonuç alınabilir. Hastada optik sinir kanaması, serum sızıntısı gibi sorunların olması durumunda göz anjiyosu mutlaka yapılmalıdır. Şeker hastalarında glikoz metabolizması bozulduğundan, gözle ilgili sorunlar daha fazla yaşanmaktadır. Bu nedenle göz anjiyosu yapılarak mevcut sorunlar belirlenmeye çalışılır.

Göz anjiyosu nasıl yapılır?

Göz anjiyosu gözde arka odada bulunan damarları özel boyayla boyayarak. Gözle görünmeyen sorunların görülmesi, tanı konulması, tedaviye karar verilmesi ve tedavinin etkilerinin izlenmesi amacıyla kullanılır. İşlemin başında göz bebekleri damlayla büyütülür ve koldan ya da kasıktan atardamar aracılığıyla damarlara özel bir boya verilir. Bu uygulama günümüzde daha çok koldan yapılmaktadır. İlacın dolaşımda göze kadar ulaşmasından sonra, gözdeki damarlar daha belirgin şekilde görülür. Bu sırada özel bir mikroskopla göz içi fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflarla hastaya tanı konur. Yaklaşık yarım saat süren uygulamanın gözlere zararı yoktur.

Göz anjiyosu neden yapılır?

Göz içinde herhangi bir kitle var ise bunun yapısını görmek için, gözle görülmeyen bir kanama olup olmadığını anlamak için. Damarlarda herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını görmek için. Lazer tedavisi gerekip gerekmediğini anlamak için göz anjiyosu yapılmaktadır.

  • Göz anjiyosu çıplak gözle görünmeyen damarların görünür hale getirilmesi ve sorunların belirlenmesi amacıyla
  • Göz sinirlerindeki hastalıkların tespiti için
  • Göz içinde herhangi bir kitle varlığının araştırılması için
  • Göz damarlarındaki kaçakların belirlenmesi için
  • Göz damarlarında çıplak gözle tespit edilemeyen damar kanamalarının belirlenmesi için
  • Göz damarlarındaki tıkanıklıkların belirlenmesi için
  • Göz iltihaplarının tespiti ve müdahalesi için
  • Lazer tedavisine karar vermek ve lazer tedavisinin uygulanacağı bölgelerin belirlenmesi için
  • Göz için uygulanacak tedavinin teyit edilmesi amacıyla göz anjiyosu yapılabilir.

GÖZ ANJİYOSUNUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Göz anjiyosunun uygulanma süresi en fazla 30 dakika sürmektedir. Boyar madde hastada hafif bir bulantıya neden olabilir. Çok nadir olarak, boyar madde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Fotoğraf çekilme sırasındaki ışık gözü kamaştırabilir ve büyütülen göz bebeğinden dolayı güneş gözü rahatsız edebilir. Göz anjiyosunun, bunlar haricinde başka bir yan etkisi yoktur. Uygulamadan sonra ilk 24 saatte idrarın koyu renkli olması durumu boyar maddeden kaynaklanır ve 10 güne kadar azalarak devam edebilir.

Op. Dr. Akın Akyurt (Dr.med)  | İletişim

Posta Adresi: Bağdat Cad. No: 257 / Caddebostan-Kadıköy
Telefon: 444 0 481
Telefon: 0216 386 8736
E-Mail: info@akinakyurt.com