Astigmat Nedir?

Astigmat nedir? Başlıklı bu yazımızda sizlere astigmat nedir, astigmat nasıl anlaşılır, astigmatın belirtileri nelerdir, astigmatın tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Astigmat basit olarak göze gelen ışınların aynı noktada kesişememesi olarak tanımlanır. Gözünün içindeki lensin şeklinin bozulması ile ışınlar gitmesi gereken noktaya gidemez ve bu da bulanık görmenize neden olur. Çoğu insanda astigmat bulunmaktadır. Hafif astigmat görüşü engellemez ve tedavi gerektirmez.

Astigmat Nedir?

Kornea normalde yuvarlak bir şekle sahiptir. Kornanın çapları birbirine eşittir. Ancak astigmat hastalarında durum bu şekilde değildir. Korneanın şekli yumurta gibi oval şekildedir. Buda ışının doğru noktaya düşmesine engeldir. Bu kırılma kusuru görüntünün çift olarak görülmesine neden olur. Astigmat derecesi yüksek hastalarda nesneleri bulanık ya da çarpık gördükleri görülmektedir.

 

Astigmat Nedir? Astigmat Çeşitleri Nelerdir?

Düzenli Astigmat: Hastalarda en sık rastlanan astigmat türüdür. Korneanın ya da lensin yapısından kaynaklanır. Gözlük ve lens ile tedavi edilmektedir.

Düzensiz Astigmat: Korneanın bir darbe ile yaralanmasından dolayı korneanın bozulması ile meydana gelen astigmat türüdür. Bu tür astigmatlarda gözlük tedavisi yetersiz gelmektedir. Net ve kaliteli görüş için lens tedavisi uygulanmaktadır. Nadir görülmektedir.

Astigmat Nedir?

Astigmat Nedir?

Astigmat, genellikle kişinin doğuşundan itibaren bulunan yani genetik olan bir problemdir. Bunun dışında yaralanma ve göz operasyonları da astigmata neden olabilmektedir.

 

Astigmat Nedir? Astigmatın Belirtileri Nelerdir?

  • Yakın ya da uzakta görüntüleri bulanık ya da çift görme
  • Baş ve göz ağrısı
  • Göz çevresinde ağrı
  • Göz yorgunluğu
  • Şaşı bakma
  • Gece görüşünde zorluk
  • Göz tahrişi

Astigmat gözlük ve lens dışında lazer ameliyatı ile de tedavi edilmektedir. Göz çizdirme olarak bilinen LASİK ile de astigmat sorunundan kurtulabilirsiniz. LASİK ile ağrısız bir şekilde astigmattan kurtulabilirsiniz.

LASİK ameliyatı olanlar ertesi gün normal yaşantılarına devam edebilirler. LASİK operasyonu oldukça kısa ve etkili bir tedavidir.

 

Sizlerde hemen astigmattan kurtulmak istiyor iseniz hemen bizimle iletişime geçerek bulanık görme sorunlarından kurtulabilirsiniz. Bizi arayarak randevu alıp muayene olduktan sonra gerekli tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz.

Katarakt ameliyatı, no touch lazer tedavisi, miyop tedavisi, PresbyMax ve astigmat tedavisi için hemen bizimle iletişime geçin.

 

Bir önceki Nedir? Yazımız olan Katarakt Nedir? Yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

© 2017 AkinAkyurt.com - by BWD

Hemen İletişim        0216 386 8736


Sınırlı Sorumluluk Beyanı
akinakyurt.com'un içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zama bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Tüm hakları saklıdır