Bu yazımızda sizlere Akıllı lens Tedavisi hakkında bilgiler vermek istiyoruz.Gözün içinde herkeste doğal bir lens vardır. Bu lens saydam ve elastiktir. Yakına ve uzağa her bakışımızda bu lens esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan uzaklığa odaklanmaktadır. Böylece hem uzak hem de yakın net görülür.

Yaş İlerledikçe gözümüzde bulunan doğal lens ilk olarak esnekliğini kaybeder, yakına bakarken şekil değiştiremez ve yakına odaklanamaz hale gelir. Daha da ileriki yaşlarda saydamlığını kaybeder ve katarakt oluşur.

Genellikle 40 yaş sonrası esnekliğini kaybeden kendi lensimiz yenisi ile değiştirilebilir özelliktedir. Özelliklerini kaybederek deforme olan yani eskiyen doğal lensin yerine Akıllı Lens adı verilen yapay mercek konulur. Bu yeni mercek artık hem uzağa, hem ara mesafeye hem de yakına odaklanabilme özelliğine sahip olup, her mesafede net bir görüş sağlar. Akıllı Lens (Göz İçi Lens) takılan hastada göz numarası bir daha ilerlemez. Katarakt ameliyatı bir kez yapılır ve gözde bir daha katarakt oluşmaz.

Akıllı Lens Tedavisi Hakkında Bilgiler

İlerleyen teknoloji ile birlikte katarakt probleminin  çözümünde, narkozsuz ve iğnesiz yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başında FAKO yöntemi gelmekte.  Hasta konforunu  ön planda tutan  FAKO yönteminde  göze, açılan küçük bir kesikten girilerek gözdeki kataraktlı  mercek eritiliyor. Daha sonra eritilen merceğin yerine uzak,yakın ve orta mesafede net görüş sağlayan  Akıllı lensler  (göz içi kalıcı lens ) yerleştiriliyor.

Görme yetisi azalan hastaların uzak, yakın ve orta mesafeyi tek mercek ile kalıcı olarak net görmelerini sağlayan bir tedavi yöntemidir.

FAKO yönteminde kullanılan göz içi mercekler 3’e ayrılmaktadır. Bunlar monofokal , multifokal  ve Akıllı lenslerdir  (göz içi kalıcı lens ) . Bu lensleri diğer merceklerden ayıran önemli özelliği orta mesafe olarak adlandırılan mesafeyi de  kişilerin net görmesini sağlamasıdır. Orta mesafe günlük yaşamda en çok kullanılan ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen  bir mesafedir.

Orta mesafe kişinin günlük yaşantısını doğrudan etkilemektedir. Kişi televizyon izlerken, bilgisayar veya araba kullanırken net görme ihtiyacı hissetmektedir. Bu ihtiyacı tam olarak karşılayan mercekAkıllı Lens (göz içi kalıcı lens) dir. Saydam ve renksiz bir yapıya sahiptir.

Akıllı Lens Ameliyatı Hakkında yanlış bilinen durumlardan biri hastaların göz merceği ile işlem yapıldığını zannetmesidir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir Akıllı Lens Tedavisi sırasında göz merceğinde hiç bir şekilde işlem yapılmaz.

Akıllı lens (göz içi kalıcı lens ) operasyonu yapılırken hasta ağrı sızı duymamaktadır. Bunun sebebi ise uygulama öncesinde hastanın gözüne anestetik damla damlatılmasıdır. Hasta uygulamadan sonra aynı gün evine dönebilmektedir. Bir gün sonra günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

Akıllı Lensler (göz içi kalıcı mercek)her hastaya sadece bir kere uygulanmakta ve hastanın yaşamı boyunca gözünde varlığını devam ettirmektedir. Bu lensler ile sonra hasta kontakt lens ve gözlük kullanımına ihtiyaç duymamaktadır.