Akıllı Lens

AKILLI LENS NEDİR? HANGİ HASTALARA TAKILIR? NASIL TAKILIR? NE İŞE YARAR?

Katarakt nedir ve nasıl oluşur?

Katarakt genellikle yaşlılıkta ortaya çıkan gözümüzün görmesindeki merceğin beyazlaşmasıdır. Kaçınılmazdır. Ben hastalarımıza şöyle anlatıyorum. Daha çok normal saydam olması gereken bir camın buzlandığını düşünün. Buzlu camı ne yaparsanız yapın bir şekilde değiştirmek zorundasınız. Katarakt doğuştan da olabilir ancak genellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinir. Ancak kataraktın görülme yaşı da oldukça düştü. Katarakt temizlendiğinde o bölgeye akıllı lens takıyoruz.

Herkes katarakt olur mu?

Maalesef yaşlanmanın bir belirtisi olarak herkes de katarakt oluşacaktır. Vücudumuz nasıl yaşlanıyorsa yaş ilerledikçe gözümüz de yaşlanıyor.

Katarakt nasıl tedavi ediliyor?

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Az önce bahsettiğim gibi buzlu cam diye tabir ettiğim doğal göz içi lensini değiştirmek zorundayız. Eskiden katarakt hastalarına tek odaklı mercek takardık bu mercekler uzağı görebilir ancak yakın okuma gözlüğü takmak zorunda kalırlardı. Sonra teknoloji ilerledikçe iki odaklı mercekler çıktı. Bu merceklerle hem yakını hem de uzağı gözlüksüz görebiliyorlar. Tabi göz sağlığında teknoloji çok hızlı ilerliyor. Şimdi akıllı lens dediğimiz 3 odaklı lensler çıktı. Bunlarla yakın uzak ve orta mesafeyi gözlüksüz görebiliyorlar.

Akıllı Lenslerde orta mesafeden bahsediyorsunuz? Orta mesafe görme bozukluğu olan biri nereleri bulanık görür?

Bilgisayar tablet cep telefonu mutfak tezgahı ki kadınların en çok vaktini geçirdiği alanlardan biri. Araba gösterge paneli.. Bunların hepsi orta mesafe alanına giriyor.

Akıllı Lens

Akıllı lensler ile katarakt hastalarını hem kataraktından hem de gözlüklerinden kurtarıyorsunuz. Peki kataraktı olmayan biri size geldi.. gözlük takmak istemediğini söyledi. Yine de yapılabilir mi? yoksa katarakt olmasını mı bekliyorsunuz? Kısaca akıllı lens için kataraktın başlaması mı gerekiyor?

Bazı durumlarda Akıllı lens için kataraktın başlamasını beklemeyiz. Akıllı lensler genelde 40 yaşından sonra yakın görme problemi başlamış kişilere uygulanıyor. Ancak 40 yaş öncesi çok yüksek göz numaralarına sahip 10 numara 15 numara gözlük takan birine de uygulanabilir. Veya göz yapısı lazer tedavisine uygun çıkmamıştır yine bu hastalara akıllı lens uygulayabiliyoruz.

Akıllı lens uygulanan biri ileride katarakt olur mu?

Hayır, zaten biz kataraktın oluşacağı merceği aldığımız yerine yapay göz içi lensi taktığımız için katarakt oluşmayacaktır.

Ne kadar sürüyor bu operasyon?

5 dakikada tek gözün tedavisi bitiyor.

5 dakika sonra hasta görmeye başlıyor mu?

Evet zepto teknolojisi sayesinde 5 dakika sürüyor. Göz içi merceğinin alınabilmesi için bir kesi yapmak zorundayız bunu hekimler manuel olarak yapıyor ancak zepto teknolojisi ile bu otomatik yapılıyor ve akıllı lens gözün tam olması gereken yerine yerleştiriliyor. Daha net bir görüş avantajı sağlıyor. Ameliyat bittikten sonra gözü bandajla kapatıyoruz ki mikrop kapmasın. Hasta eve gidince damlalarını damlatmaya başlıyor. Ertesi gün kontrole geliyor bandajı açıyoruz ve görmeye başlıyor. Bir hafta sonra diğer gözün ameliyatın yapıyoruz.